ZDIEĽAŤ

S povinnosťou uzavrieť povinné zmluvné poistenie sa netreba zahrávať. Hoci ho svedomito uzavriete, niekedy vo víre života môžete pozabudnúť na jeho platnosť. Ako si dať na to pozor?

Neplatné PZP a vaša peňaženka

Platnosť povinného zmluvného poistenia sa oplatí ustriehnuť z dvoch hlavných dôvodov:

  • PZP je zákonom stanovená povinnosť, ktorá slúži na ochranu poškodeného. V prípade škodovej udalosti, dopravnej nehody, sa z vášho poistenia hradia škody na zdraví i majetku.  Pokiaľ dôjde k zisteniu, že PZP nemáte platné, zaplatíte mastnú pokutu.
  • Pomôže vám financovať škody. Z pohľadu nákladov poisťovňa dokáže pokryť naozaj pomerne veľkú čiastku a vy doplácate len málo. V prípade, že nemáte platné povinné zmluvné poistenie vášho vozidla, hradíte všetko sami, čo vás môže prinútiť siahnuť do vrecka naozaj hlboko.

Ako zistím platnosť povinného zmluvného poistenia?

Drvivá väčšina PZP platí jeden rok. Pokiaľ si chcete overiť platnosť online, nie je problém. Stačí ísť na stránku Slovenskej kancelárie poisťovateľov (www.skp.sk), do správneho políčka zadať evidenčné číslo vášho vozidla (EVČ) a výsledok máte k dispozícii do niekoľkých sekúnd. Dajte si však pozor na paniku, v prípade neplatnosti povinného zmluvného poistenia. Poisťovne totižto musia vykonávať aktualizácie, ktoré niekedy prebiehajú v intervaloch až jeden mesiac. Preto zachovajte chladnú hlavu a buď sa pozrite o pár dní neskôr alebo kontaktujte konkrétnu poisťovňu. Tam vám určite pomôžu a podajú aktuálnu informáciu.

Ešte stále neviete dokedy vám platí povinné zmluvné poistenie? Nenechávajte nič na náhodu a pre istotu sa informujte, nech v prípade dopravnej nehody príliš veľa neplatíte.