ZDIEĽAŤ

Jesenné obdobie často sprevádza sychravé počasie, hmla, vlhkosť, silný vietor či horšie podmienky viditeľnosti. Spolu s prichádzajúcim chladným počasím by sme mali zmeniť nie len spôsob jazdy, ale aj spôsob starostlivosti o vozidlo.

1. Na začiatku sezóny je potrebná rozsiahla kontrola

Dôležitá je kontrola karosérie a možných mechanických poškodení. Jesenné počasie práve svojou vlhkosťou napomáha k tvorbe hrdzi. Skontrolovať by sme mali najmä oblúky kolies, podvozok a kapotu.

2. Nezabudnite na svetlá a stierače

Kontrola hlavných, stretávacích a diaľkových svetlometov rovnako ako aj svetiel do hmly je veľmi podstatná aby nás v prípade náhlej zmeny počasia neprekvapilo nefunkčné svetlo. Vhodné je skontrolovať aj stierače. Staré, zodraté alebo vysušené gumičky na stieračoch môžu zanechať výrazné šmuhy na skle a brániť vo výhľade.

3. Funkčnosť vykurovania a klimatizácie

Na klimatizáciu netreba zabúdať ani v prípade, že letným dňom a vysokým teplotám odzvonilo. Vlhké jesenné počasie zapríčiňuje zahmlenie skiel vo vozidle v čom nám vie funkčná klimatizácia veľmi rýchlo pomôcť.

4. Teplotný pokles na stupeň mrazu

Výmena pneumatík pri poklese teplôt sa stala samozrejmossťou, no na prezúvanie kolies je vhodné myslieť už v predstihu. Je vhodné si dať pozor na vek pneumatík, kvalitu gumy či hĺbku dezénu. Hĺbka dezénu by mala byť pri zimných pneumatikách minimálne tri milimetre.

5. Poistenie zrážky so zverou

Začiatok jesene je obdobím jelenej ruje a vtedy je pravdepodobnosť stretu so zverou na cestách vyššia. Stret so zverou nemusí skončiť len rozbitým nárazníkom či rozbitým čelným sklom. V niektorých prípadoch býva poškodenie auta fatálne a následné opravy môžu vyjsť poriadne draho.

Rozhodne preto netreba zanedbávať kvalitné povinné zmluvné poistenie. Pripoistenie stretu so zverou k PZP je nevyhnutné najmä pre vodičov, ktorí autom pravidelne jazdia v okolí lesov či lúk.

Výhodné PZP aj s pripoisteniami môžete jednoducho získať online. Poistenie PZP online pomocou porovnania viacerých ponúk je aktuálne najvýhodnejším riešením pre získanie poistenia aj pripoistení vozidla.