ZDIEĽAŤ

Od začiatku roka 2019 platí na Slovensku zákon, ktorý sa snaží pomocou rekreačného príspevku zatraktívniť cestovný ruch na území nášho štátu. Máte aj vy možnosť využiť rekreačný poukaz a rozmýšľate o dovolenke na Slovensku? Mestská turistika je stále väčším hitom – spoznávate architektúru, užívate si atmosféru rozprávkových námestí, ochutnávate najlepšie reštaurácie – pripravili sme preto pre vás tipy na 4 zaujímavé destinácie.

Žilina

Žilina alebo aj Perla na Váhu zaujme svojou polohou – mesto obklopujú hory, čo ocenia najmä milovníci klasickej turistiky, pretože do Malej či Veľkej Fatry to máte skutočne na skok. Historické centrum je výnimočné, unikátom Žiliny sú najmä mestské hradby s vysokými kostolnými vežami a tzv. laubne – arkády pod meštianskymi domami na jednom z hlavných námestí. Práve to patrí medzi najkrajšie žilinské lokality.

Unikátnym miestom je aj Hurbanova ulica, kde nájdete tri čerstvo zrekonštruované zaujímavé stavby: kultúrne centrum Nová Synagóga, krásny Rosenfeldov palác a majestátnu Banku, v ktorej sa môžete napríklad najesť. Ak by ste si chceli pozrieť Žilinu z inej perspektívy, na neďalekom kopci Dubeň nájdete vyhliadkovú vežu.

Košice

Nie je to tak dávno, čo slovenský internet zaplavili vtipy o tom, že na východe krajiny „nič nie je“. Najlepším dôkazom, ktorý toto tvrdenie vyvráti, sú Košice – mesto, ktoré vďaka úlohe Európskeho mesta kultúry 2013 získalo nový dych. Ten vidieť napríklad aj na zrekonštruovanej železničnej stanici, no nezaostáva ani historické centrum či množstvo kultúrnych inštitúcií, určite navštívte miesta ako Tabačka Kulturfabrik, Kunsthalle či Kasárne.

V samotnom centre mesta je neodolateľný Dóm sv. Alžbety, tu si môžete zo 60 m vysokej veže užiť krásny výhľad na Košice. Ak máte radi dobré pivo a jedlo, navštívte reštauráciu Hostinec, kde si zlatý mok varia sami. Vychutnáte si ho v čarovne zrekonštruovaných priestoroch historického meštianskeho domu. Neďaleko nájdete aj spievajúcu fontánu či tajomný Jakubov palác. Ak ste v Košiciach ešte neboli, mali by ste to napraviť.

Piešťany

Kúpeľné mestá sú povestné svojou jedinečnou atmosférou, inak tomu nie je ani v Piešťanoch. Krásne udržiavaný verejný priestor, množstvo zaujímavej architektúry – historickej i súčasnej, nekonečné možnosti oddychu i športových aktivít sú skvelou pozvánkou na návštevu. Piešťany sú ako stvorené na relax, môže za to veľký park neďaleko Váhu, pri ktorom vedie aj promenáda. Tá vás zavedie do miestnej Lodenice či do remeselného pivovaru, kde môžete ochutnať miestne pivo.

Rajom bez starostí a výrazného ruchu je Kúpeľný ostrov, na ktorom si doprajete liečivé aj oddychové procedúry. Samozrejmosťou sú tu magické hotely, ktoré architektúrou pripomínajú známy film Hotel Budapešť od režiséra Wesa Andersona. Ak túžite spomaliť, túlať sa promenádou, dopriať si dobré jedlo alebo masáž, uplatniť svoj rekreačný poukaz v Piešťanoch sa skutočne oplatí.

Levoča

Všetky predchádzajúce mestá by sme v slovenských reáliách mohli nazvať „veľké“. Levoča je však so svojimi 14-tisíc obyvateľmi skôr rozkošným malomestom – v tom najlepšom zmysle slova. Rodinná atmosféra tu vládne na každom kroku, historické centrum je rozprávkové. Malé, ale rozprávkové. Najväčším lákadlom je 18,6 m vysoký, neuveriteľne precízny a detailný Hlavný oltár Chrámu svätého Jakuba, o ktorý sa zaslúžil majster Pavol z Levoče.

Zaujímavosťou sú tiež hradby, ktoré obopínajú staré mesto a dotvárajú tak jeho historický ráz. Vynechať by ste nemali ani levočské gymnázium, ktoré pripomína zámok z rozprávky Walta Disneyho. Levoča je skvelou destináciou, keď sa nechcete nikam ponáhľať, máte chuť užívať si lenivú mestskú atmosféru a nasať poriadnu dávku histórie. Nech už sa rozhodnete využiť svoj rekreačný príspevok v ktoromkoľvek z týchto miest, presvedčíte sa, že dovolenka na Slovensku má svoje čaro.