ZDIEĽAŤ

Plánujete tento rok dovolenku v rodnej krajine, no nechcete mať nudu? V tom prípade sa poriadne vystrojte a nezabudnite si zobrať potreby na rôzne športové aktivity. S nimi si nielen oddýchnete, ale zažijete aj zábavu.

Cyklovýlet spolu s deťmi

Ak nie ste z tých, ktorí radi sedia na jednom mieste a užívajú si pokoj leňošením, výborným riešením na tento rok sú cyklovýlety. Tie nie sú vhodné len pre dospelých, ale aj celé rodiny s deťmi, ktoré chcú spoznávať krajinu, jej krásy a odniesť si z prázdnin zážitky. Cykloturistiku môžete dokonca absolvovať aj s malým bábätkom, no všetko mu treba prispôsobiť. Zohľadniť netreba len jeho potreby, ale aj vašu kondíciu, energiu a výdrž, ktorá by vás mohla pri dlhšej trase zradiť. Zbaliť by ste tak mali okrem svojich bicyklov aj detskú sedačku alebo cyklovozík, ktoré nie sú to isté a sú medzi nimi rozdiely. Pri krátkom výlete môžete pokojne použiť aj sedačku, v ktorej si dieťa oddýchne a zároveň uvidí všetko to, čo vy.

Cyklovozíky sú vhodné pre najmenšie deti a dlhé trasy, ktoré by v sedačke nevydržali. O niečo jednoduchšie je to so staršími deťmi, ktoré už jazdia samé a sú plnohodnotným členom cyklotímu. V tom prípade nezabudnite zbaliť na dovolenku aj detské bicykle.

Zistite schopnosti dieťaťa ešte pred dovolenou

Ak máte doma školáka a chystáte sa na aktívnu dovolenku spolu s bicyklami, mali by ste ešte predtým zistiť, aké má vaše dieťa schopnosti. Veľmi dobrým riešením je vybrať sa na skúšobnú jazdu v okolí domu, aby ste mali predstavu, koľko kilometrov môžete spolu denne zájsť na to, aby ste sa v pohode vrátili aj domov. Vždy a za každých okolností je nutné vyberať trasu podľa schopností a požiadaviek dieťaťa a rovnako aj primerane ich veku. Vo všeobecnosti platí, že deti do 3 rokov toho veľa na bicykli nezvládnu a preto by ste mali mať k dispozícii aj cyklovozík. Staršie deti do 6 rokov by mali zvládnuť trasu od 8-15 kilometrov, no samozrejme je to individuálne.

Staršie deti už vedia pohodlne zájsť aj 25 kilometrov a viac. Rovnako treba pred jazdou skontrolovať aj bicykel a jeho nastavenie. V opačnom prípade môže dôjsť k zbytočnému vysileniu a preťažovaniu kostí dieťaťa. Každé dieťa by malo zo sedu bicykla dostúpiť na zem a pri pedálovaní by nemali byť kolená veľmi ohnuté do ostrých uhlov. Pri krátkych trasách po dobrej ceste nemusíte byť všetci vybavení len bicyklami, ale môžete použiť aj kolieskové korčule. Nedostanete sa nimi do horských terénov, no po vyhradených trasách s nimi môžete absolvovať pekný výlet. Ak ste si ich nestihli kúpiť, bicykle aj korčule nájdete u športového predajcu inSPORTline.