ZDIEĽAŤ

Aj keď sú letné turistické chodníčky otvorené už vyše mesiaca a letná turistická sezóna pomaly končí, počet dovolenkujúcich turistov v Tatrách ešte stále neklesol. Ak chcete dovolenkovať práve v našich veľhorách, rezervácia izby v hoteli v Tatrách musí byť vybavená vopred. Inak by ste sa do hotela vôbec nedostali. Poprípade by ste zohnali ubytovanie, ale nie to najlepšie.

Ak ale už rezerváciu izby máte vybavenú a chystáte sa baliť na dovolenku do Tatier, určite si nezabudnite nasledujúce veci.

 

Poistenie na hory

 V prípade, že sa vám stane nejaký úraz a budete odkázaní na služby Horskej služby, bude pre vás poistenie na hory výhodnou investíciou. Samozrejme, netreba maľovať čerta na strechu. Ak sa vám ale úraz predsa len stane, bude už neskoro premýšľať nad poistením. Zabezpečte si ho včas a užívajte si dovolenku bez zbytočných komplikácii, ktoré by vám okrem poškodenia zdravia mohli poškodiť aj váš účet.

 

Kvalitná obuv

 V Tatrách je povinnosťou mať kvalitnú obuv. Akonáhle zanedbáte svoje vybavenie, môžete si spôsobiť zranenie a skomplikovať výstup na vami vybraný vrch. V obchodoch nemáte problém vybrať značkovú turistickú obuv s protišmykovou podrážkou. Odporúča sa protišmyková obuv s podrážkou značky Vibram. Ak si aj vyberiete ten najťažší výstup na Gerlachovský štít, určite majte obutú kvalitnú obuv. Vždy za každého počasia.

 

Turistická bunda

 V prípade, že počasie je pekné niekoľko dní za sebou, nepodceňujte ho. V Tatrách sa počasie môže zmeniť v priebehu hodiny a práve preto je dôležité, aby ste v batohu mali so sebou teplejšiu turistickú bundu. Podmienkou je, aby bola nepremokavá. Ak aj máte tričko prepotené, nevyzliekajte ho. Dajte si na seba teplejšiu bundu alebo mikinu a zahrejte sa. V prípade, že sa vyzlečiete, hrozí vám nachladnutie a niekoľko dní pod perinou.

 

Šiltovka

 Šiltovka alebo šatka vám nezaberie priveľa miesta v batohu. Budete ju potrebovať práve vtedy, pokiaľ bude svietiť slnko. Horské slnko je podstatne silnejšie na aké sme zvyknutí doma a práve preto by sme mali mať so sebou akúkoľvek pokrývku hlavy. Je jedno, či si vyberiete šatku alebo šiltovku.