ZDIEĽAŤ

Chorvátsko patrí bezpochyby medzi najobľúbenejšiu dovolenkovú destináciu, a to nielen slovenských, ale i zahraničných turistov, ktorí dokážu oceniť čaro jadranského priezračného mora a pestrofarebnej prírody. K takejto dovolenke nepochybne patrí i spoznávanie okolia, a to trebárs priamo z paluby lode. Najmä v prípade, že chcete uniknúť davu, spoznať nádherné zátoky, romantické ostrovčeky či starobylé miesta, ktoré sú pre mnohých skôr tajomným, nepoznaným miestom. Avšak, vedeli ste, že majitelia jácht to majú z hľadiska platenia pobytovej taxy skutočne náročné?

Ceny pobytovej taxy budú od roku 2018 nehorázne stúpať!

Nie je žiadnou „novinou“, že Chorvátsko patrí medzi krajiny, kde nájdeme mnoho luxusných jácht, ktoré nie sú v tejto oblasti ničím nezvyčajným. Inými slovami, pokiaľ na to „domáci“ majú, radšej sa prevezú na jachte ako na bicykli. Bohužiaľ, musia platiť nemalú sumu za pobytovú taxu, ktorá je závislá od toho, akú dĺžku má daná jachta. Majitelia tých najväčších jácht, teda 20 metrov a viac, musia platiť poplatok za 8 dní cca 80 eur, no od roku 2018 sa táto suma vyšplhá na neuveriteľných 127 eur! Treba dodať, že v prípade ročného pobytu je výška platby za rok 2017 v sume 227 eur, budúci rok to bude 1939 eur, čo je už niekoľkonásobne vyššia čiastka.

Menej chorvátskych jácht – fakt alebo mýtus?

Na základe uvedených skutočností sa niektorí majitelia jácht rozhodli, že Chorvátsko opustia, avšak chorvátska vláda chce aj tak využiť turistický potenciál na maximum. To znamená, že vysoké čiastky, ktoré stanovila, sú akousi pomyslenou hranicou, ktorú budú jachtári buď akceptovať alebo jednoducho odídu a viac sa nevrátia, čo je viac menej pravdepodobnejšie. Je však ťažké povedať, ktorá z týchto možností nakoniec uspeje, no treba si uvedomiť, že týmto rozhodnutím si krajina môže značne „ublížiť“! A možno si to Chorváti zatiaľ ani neuvedomujú, no kým sa dostanú opäť tam, kde boli kedysi, bude trvať pravdepodobne aj niekoľko desiatok rokov.