ZDIEĽAŤ

Dnes je nám svet otvorený a ponúka možnosti cestovania ako nikdy pred tým. Môžeme sa dostať do zabudnutých krajín, do krajín tretieho sveta, do rajov na zemi a čo je úžasné tak v lete na miesta kde je na horách sneh a my môžeme stále využívať naše lyže Salomon, alebo v zime oddychovať na plážach v Karibiku.

Ak by ste sa spýtali vašich rodičov a starých rodičov, koľko krajín za svoj život precestovali, čo všetko z celého sveta videli a aké kontinenty navštívili, čo by vám odpovedali? Pravdepodobne by ste mohli očakávať odpoveď, nebol som nikde okrem Slovenska, alebo Európy. V dobách kedy nebola doprava a dopravné siete rozšírené tak ako dnes sa ani nedalo cestovať s takou frekventovanosťou a počas istých režimov boli naše hranice zatvorené. Pokiaľ ste v rokoch kedy na Slovensku vládol komunizmus chceli vyjsť za hranice, mohli ste si podať žiadosť o vycestovanie, ktorá vám ale v mnohých prípadoch bola zamietnutá. Dostať sa niekam bolo skôr nemožné. A pozrite sa dnes. Naši rodičia a ich štrnganie kľúčikmi nás doviedlo k tomu, že hranice môžeme prechádzať bez problémov. Dokonca so sebou v mnohých prípadoch nepotrebujeme brať ani pas.

Diaľnice sa stavajú v každom kúte sveta a letecká doprava je pomaly jednou z najlacnejších verzií prepravy a cestovania. Letenky, ktoré by sme si pred pár rokmi nemohli dovoliť kúpiť sú dnes dostupné širokej verejnosti a koľkokrát sa stane, že mladí ľudia chodia na predĺžené víkendy za hranice na rýchlo poznávací výlet. Precestovať svet je dnes ľahšie ako pred tým a možno ľahšie aj ako o pár rokov, pretože konflikty a rôzne situácie nám šancu na pokojné cestovanie chcú zmariť. Preto využite každú možnú šancu, ktorú vám prináša život a choďte sa naučiť o krajinách a ich obyvateľoch a kultúre čo najviac ešte dnes.

Autorské právo: stefanholm / 123RF Reklamní fotografie