ZDIEĽAŤ

Každého z nás čaká v živote sťahovanie. Za prácou, kvôli škole alebo za účelom založenia rodiny. Častokrát nové začiatky alebo pracovné príležitosti hľadáme v zahraničí. Buď je to zmenou prostredia alebo kvôli širším možnostiam uplatnenia sa a sebarealizácie. Začať nový život v zahraničí nie je jednoduché. Je pravdou, že členstvo v Európskej Únii zjednodušilo mnohé byrokratické procesy, to však neznamená, že nám bude všetko podané na striebornom podnose. Mnohé sociálne, daňové a iné administratívne politiky fungujú inak ako u nás a musíme tomuto faktu prispôsobiť našu prípravu.

Okrem kúpy alebo prenájmu bytu či domu zvažujeme aj možnosti prepravy, mnohí z nás pokračujeme v našich zaužívaných štandardoch a buď si auto dovezieme alebo kúpime na mieste.

Ako je to s povinným poistením auta v zahraničí?

Prvou otázkou nastáva či auto kúpiť alebo doviezť, ak sa sťahujeme v rámci Európskej únie, proces preclenia nie je až taký komplikovaný a väčšinou sa nám oplatí nechať si naše pôvodné vozidlo. Ako je to však s poistením? Platia rovnaké podmienky v rámci všetkých členských štátov a najmä, je lukratívne v niektorých krajinách vôbec auto vlastniť?

Napríklad v Maďarsku ceny povinného zmluvného poistenia začínajú niekde okolo 15000 HUF (cca 45EUR), najlacnejšie však neznamená najlepšie a za dvojnásobok ceny máte na stole spoľahlivé poistenie. Naši západní bratia sa cenovo pohybujú zhruba rovnako od 16000 CZK (617EUR) ročne. V blízkom Rakúsku sú ceny jemne vyššie ale je možné získať povinné zmluvné poistenie od 600 do 1200€ na rok. Ak máte v pláne zavítať trochu ďalej, pri sťahovaní do Dánska si dvakrát premyslíte či auto naozaj potrebujete. Ceny poistenia sú flexibilné ale pohybujú sa na 1100 až 2000 Eur ročne. Čo je však drastické je platenie všetkých dodatočných poplatkov vrátane spotrebnej dane na palivo, kde sa môže prevádzková aj počiatočná suma na vlastníctvo auta vyšplhať aj na trojnásobok reálnej hodnoty auta.

Poistenie na Slovensku pre pobyty v zahraničí.

Ak neplánujeme  začať v zahraničí úplne od začiatku a korene necháme zapustené doma, môžeme ušetriť stovky eur a značne uľahčiť svoje začiatky v cudzine. Vďaka európskej legislatíve nemusíme auto poisťovať hneď po príchode do krajiny, stačí nám preukázať sa zelenou kartou pri dopravnej kontrole alebo byrokratických povinnostiach. Preto je pred odchodom dobré skontrolovať si do detailu podmienky plnenia a krytia našej poistky.

Ak sa rozhodneme pre porovnanie alebo zmenu PZP najlepším spôsobom je online kalkulačka PZP. Tento jednoduchý no veľmi praktický nástroj na výber povinného zmluvného poistenia nám dodáva prehľad všetkých produktov na trhu priamo z pohodlia nášho domova. Po zadaní všetkých informácií do filtra nám software nájde tie najvýhodnejšie poistenia pre nás aj naše auto.  Najväčšou výhodou je zaslanie všetkých dokumentov mailom, čo umožnuje okamžité užívanie vozidla, vďaka e-dokumentom, ktoré sú platné od momentu doručenia. Toto predstavuje obrovskú výhodu oproti kamenným obchodom.