ZDIEĽAŤ

Blíži sa leto a teda aj obdobie, kedy väčšina ľudí cestuje na vytúženú dovolenku. Väčšina slovenských dovolenkárov cestuje na dovolenku autom či už niekde tu po okolí alebo k moru. Niet sa čomu diviť, cesta vlastným autom je oveľa praktickejšia ako cesta vlakom, autobusom či lietadlom. Predsa len si viete zobrať toľko vecí, koľko len chcete. Viete si zastaviť na miestach, kde chcete a celkovo svoju cestu prispôsobiť svojim požiadavkám. Viete však, ako sa správne pobaliť, aby ste v prípade nehody boli v poriadku vy aj vaša batožina? Nie je to totiž len o tom, ako nahádzať všetky veci do kufra a ide sa!

Pri nesprávnom umiestnení a upevnení batožiny môže totiž nehoda spôsobiť fatálne následky. Konkrétne pri čelnej zrážke s prekážkou v rýchlosti 50 km/h všetko vo vnútri pôsobí, ako by malo 30-50x vyššiu hmotnosť. Môže za to vplyv zotrvačnej sily. Takže napríklad zle uložený kufor s hmotnosťou 25 kg, ktorý pri náraze vyletí zo zadnej časti auta, by sa mohol premeniť na predmet, ktorý bude mať až 1,25 tony. Proti tomu nemá ľudské telo šancu. Ťažké predmety preto ukladajte vždy, ako prvé na spodok auta v kufri a podľa možností čo najbližšie k sedadlu. Takto sa vám podarí udržať ťažisko auta čo najnižšie, čo pozitívne vplýva aj na jazdné vlastnosti a zároveň tým zabránite stláčaniu či prípadnej deformácií ľahkých a krehkých predmetov. Nezabudnite ťažšie predmety aj poriadne pripevniť popruhmi. Výborným pomocníkom pri ceste na dovolenku je aj strešný nosič. Konkrétne strešný box môžete využiť na batožinu, ktorá sa vám už nezmestí do auta a zároveň by vás mohla v prípade nehody aj ohroziť. Pokiaľ plánujete vziať so sebou ešte aj bicykle, odporúčame vám najbezpečnejší a najpoužívanejší systém prepravy bicyklov a to nosič bicyklov na ťažné zariadenie.

Ak už aj máte auto bezpečne naložené, nezabúdajte na určité fakty. Vaše auto je totiž o niekoľko desiatok či stoviek kíl ťažšie, čo sa prejaví jednak pri predbiehaní, tak aj pri brzdení.