ZDIEĽAŤ

Iste tú situáciu všetci poznáme. Vyjdete si v lete von, a zrazu vás tak oslní ostro svietiace slnko, že skoro nič nevidíte a začnú vám slziť oči. Siahnete do batohu a nasadíte si slnečné okuliare. Aj keď potom svet vidíte v trochu tmavších farbách, je to obrovská úľava a pomoc vašim očiam, ktoré potom ostrým svetlom trpia ďaleko menej. Navyše dnes slúžia slnečné okuliare aj ako výrazný módny doplnok pre mužov aj ženy. Tak čarovná vec, akou slnečné okuliare bez pochyby sú, musia vám tiež preukázať aj určitú službu.

 

Ako prenášať slnečné okuliare

 

Aj na slnečné okuliare by ste si mali, rovnako ako na dioptrické okuliare, zaobstarať puzdro, ktoré je pokiaľ možno pevné (látkový vrecúško tiež nie je zrovna vhodná ochrana). Akonáhle totiž budete okuliare nosiť voľne, vystavujete ich vplyvu okolia a hrozí im zašpinenie alebo poškodenie. Je potrebné mať na pamäti, že taká vec určite nie je nezničiteľná a nosením okuliarov len tak voľne ich vystavujete poškrabaniu, prasknutiu skiel, či inému poškodeniu. Rovnako tak ich môžete ľahko zašpiniť čímkoľvek, čo nosíte v rovnakom priestore.

 

Ak už hovoríme o mechanickom poškodení, nemali by ste okuliare dávať dole jednou rukou. Zákonite tak jedna strana okuliarov (ak nie obe) postráda cit, a dochádza k postupnému povoleniu alebo dokonca vylomeniu stráničiek. Prinajmenšom by sa vám ale mohlo stať, že po čase vám už nebudú sedieť na hlave tak ako predtým. Preto by sa okuliare (všeobecne, nielen slnečné) mali dávať dole opatrne a oboma rukami. Hoci je to snáď samozrejmé, hodí sa tu tiež spomenúť, že keď ich zložíte, nesmiete ich nikdy pokladať sklami dole.

 

Samozrejme, pri veciach, ktoré používate dlhodobo a mnohokrát každodenne sa nedá určitým poruchám a poškodeniu vyhnúť. Ani vaše slnečné okuliare nie sú výnimkou. Pri sebeopatrnějšom prístupe k nim dochádza k opotrebovaniu kĺbikov, môžu sa uvoľniť sklíčka alebo povoliť skrutky. Málo závažné problémy môžete prirodzene opraviť sami (napríklad dotiahnuť skrutku), ale u väčších závad stojí za to navštíviť optiku a nechať si okuliare opraviť, ak nastane nejaký problém, alebo cítite že vám okuliare zle sedia. Rozhodne sa ich nesnažte opraviť sami doma izolepou alebo sekundovým lepidlom, tým ich väčšinou nenávratne zničíte.

 

Pri slnečných okuliarov potom platí, kvôli špeciálnej úprave povrchu skiel (ktorá je príčinou ich ochrannej funkcie proti slnečnému svetlu), ešte jedna dôležitá zásada, a síce nevystavovať okuliare prehnanému teplu. Nemyslí sa tým tropická vonkajšia teplota, to je celkom jasné, ale nemali by ste ich nechať ležať napríklad na palubnej doske auta, ktoré slnko dokáže vyhriať na obrovskú teplotu. V horúčave sú potom ochranné vrstvy poškodené, nehovoriac o tom, ak je zvyšok okuliarov tvorený z plastu. Ten, ako iste všetci dobre vieme, sa veľmi ľahko topí a v takom teple by mohli okuliare zmeniť tvar.

 

Čistenie slnečných okuliarov

 

Dôležité je tiež vedieť, ako okuliare správne čistiť. Proti zašpineniu ich nič ochráni, zašpinia sa nám aj pri tom, keď ich nosíme. Mali by sme aj tak dávať pozor a snažiť sa ich udržiavať čisté. Avšak nikto nie je všemocný a každý okuliare raz za čas umyť potrebuje. Potom tu platí, že nie všetko, čo sa univerzálne používa na čistenie, možno na okuliare aplikovať. Rozhodne by ste nemali používať čistiace prostriedky, aké sa využívajú napríklad na monitory alebo okná, obsahujúce agresívne zložky. Mohli by ste si tak poškodiť zrak, a to nielen tým, že by sa vám časť čistiaceho prostriedku mohol dostať do očí, ale tiež tým, že by poškodil povrchovú úpravu skiel. Z rovnakého dôvodu by sa pre čistenie okuliarov nemal použiť rukáv košele alebo kus trička. Vlákna, hoci to na dotyk nespoznáme, nie sú úplne hladká, a aj tie môžu poškriabať a poškodiť vrstvy na povrchu okuliarov.

 

Ako teda okuliare správne čistiť? Dobré je použiť prípravky na to určené a ak ich nemáme po ruke, potom je dobré opláchnuť ich pod tečúcou vodou, prípadne použiť trochu obyčajného mydla na ruky a opatrne ich umyť. Potom ich opatrne utrite do sucha, a preleštite. Najlepšie na to určenou utierkou z mikrovlákna, ktorá okuliare nepoškodí. Samozrejme že žiadna vec nevydrží večne a aj slnečné okuliare sa rjedného dňa zničia, avšak ak budete dodržiavať tieto základné pravidlá, ako s nimi zaobchádzať, predĺžite ich životnosť a budú vám slúžiť oveľa dlhšie.