ZDIEĽAŤ
Ako poraziť zimné blues? Tieto európske krajiny ponúkajú teplé slnko aj v zimných mesiacoch
Ako poraziť zimné blues? Tieto európske krajiny ponúkajú teplé slnko aj v zimných mesiacoch

Vonku je chladno, veterno a mokro. Sviští meluzína, padajú ťažké vločky, aby – vraj – zmenili vaše okolie na čarovnú krajinu z pohľadníc. Ľudia sú zababušení v hrubých zimných kabátoch, tvár im zakrýva pletený šál, na hlavách čiapky. Upchaté červené nosy, kam až oko dovidí. Aj keď horúca čokoláda, punč či domáca polievka vás dokážu na chvíľu zahriať, zimné obdobie vie poriadne potrápiť.

Teraz si predstavte hrejivé slnko na vašej pokožke, relaxačný zvuk vĺn vo vašich ušiach, chodidlá v piesku a v ruke pohár s osviežujúcim koktejlom. Takto nejako vyzerala vaša letná dovolenka?

Prečo to nezažiť aj v zime? Ak sa vás zmocňuje zimná melanchólia, utečte za slnkom. Navštívte opäť svoju obľúbenú dovolenkovú destináciu, alebo skúste niečo iné. Možno vás láka exotika, my vám však predstavíme najteplejšie miesta v Európe, ktoré sú rovnako okúzľujúce a navyše ľahko a rýchlo dostupné.

Čo je zimné blues?

Na začiatok trochu teórie. Zimné blues, alebo u nás známe skôr ako zimná melanchólia, je typ depresie, ktorý postihuje človeka v určitom ročnom období. Oficiálny názov tejto depresie je sezónna afektívna porucha (SAD) alebo porucha nálady spôsobená zmenou ročného obdobia.

Jej príznaky sú zvyčajne zreteľnejšie a závažnejšie počas zimy, keď sa dni skracujú, čo pôsobí depresívne na mnohých ľudí. Jednou z efektívnych zbraní je vycestovanie do teplejších destinácií. Takáto zmena klímy môže pozitívne prispieť k zmierneniu niektorých sprievodných príznakov chronických ochorení a k zlepšeniu psychickej pohody.

Tento šikovný ťah využívajú nielen ľudia s poruchami nálad, ale aj trpiaci reumou či artrózou, s chronickým ochorením dýchacích ciest či ľudia na dialýze.

Tip: Ak vy alebo člen vašej rodiny patrí do poslednej spomínanej skupiny, možno vás bude zaujímať, že aj ľudia na dialýze môžu cestovať, vyžaduje si to len trochu plánovania. Ako na to?

Ako sa zimné blues prejavuje?

Vo väčšine prípadov sa zimná depresia objaví koncom jesene alebo začiatkom zimy a vymizne počas slnečných jarných a letných dní. Príznaky môžu začať mierne a s postupujúcou sezónou sa stávajú závažnejšie.

Medzi príznaky zimného blues patria:

 • Takmer každý deň sa cítite apatickí, smutní alebo skleslí, a to väčšinu dňa.
 • Strácate záujem o aktivity, ktoré vás dovtedy napĺňali.
 • Ste bez energie a bojujete s pocitom malátnosti.
 • Najradšej by ste celý deň aj noc prespali.
 • Pociťujete zvýšenú túžbu po uhľohydrátoch, prejedáte sa, čo prirodzenie vedie k priberaniu na váhe.
 • Máte ťažkosti so sústredením.
 • Nezriedka vás prepadne pocit beznádeje, bezcennosti alebo viny.
 • Hlavou vám víria myšlienky, že sa vám nechce žiť.
 • Objavujú sa fyzické bolesti, ako bolesti hlavy, kĺbov a svalov, kŕče alebo tráviace problémy, ktoré nemajú jasnú príčinu.
 • Hľadáte spôsoby, ako uniknúť každodenným starostiam.
 • Pociťujete akútnu potrebu niekam “vypadnúť”, zmeniť vzduch, hoci si len na pár dní užiť dovolenku u nás na Slovensku.

“Zimná” dovolenka v teplých oblastiach Európy

Existuje veľa dôvodov, prečo sa oplatí uprednostniť teplejšie počasie pred chladom. Chladné počasie je náročné pre váš organizmus a psychickú pohodu, a to je dôvod uniknúť do teplejších oblastí a užiť si zimnú dovolenku, ktorá je podstatne lacnejšia ako tá letná. V čom spočíva čaro cestovania v zime?

Viac slnečného svetla

Slnečné žiarenie zvyšuje hladinu vitamínu D v tele. Vitamín D môže zabrániť rakovine, poskytnúť vyššiu hladinu energie a udržať vaše kosti silné a zdravé.

Ak ste dlhé mesiace zavretí vo vnútri kvôli nízkym teplotám, snehu a mrazu, možno je čas zvážiť pobyt niekde, kde aj v zime môžete nechať na seba pôsobiť príjemné a “liečivé” slnečné lúče.

Menej nákladné

V predvianočnom období má väčšina ľudí tendenciu míňať množstvo peňazí na darčeky, ktoré často skončia zabudnuté na dne skrini. Prečo si nevyčleniť časť peňazí na zimnú dovolenku, ktorou potešíte nielen seba, ale aj svojich blízkych? Cestovné kancelárie a letecké spoločnosti v zime často ponúkajú nižšie ceny.

Vyhnete sa davom

V závislosti od destinácie môžu byť ubytovacie zariadenia, mestá a pláže počas zimných mesiacov menej preplnené. Znamená to nielen lepšie ponuky, ale aj menej ľudí, menšiu premávku a celkovo menej stresu.

Viac energie

Priznajme si to – pravdepodobne máte väčšiu motiváciu cvičiť alebo len vstať a ísť, keď je vonku pekne. Pohovka a televízor vyzerajú o niečo menej príťažlivo, keď za oknami svieti slnko.

Keď v zimnom období vycestujete do teplejších oblastí, zostanete fyzicky aktívni, pohyb sa stane vašou rutinou. To zahŕňa dlhé prechádzky, beh či cyklistiku, plávanie a ďalšie vodné športy. Takáto fyzická aktivita vám po návrate domov pomôže zvládnuť ďalšie chladné týždne.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že prvé plavky sa objavili už v dávnom staroveku? Spoznajte históriu plaviek.

Je to lepšie pre vaše srdce a pľúca.

Chladné počasie môže mať negatívny vplyv na vaše zdravie, najmä na srdce a dýchací systém. Keď vaše telo pracuje na regulácii tepla, váš krvný tlak sa môže zvýšiť na nezdravú úroveň, čo spôsobí dlhodobé poškodenie. Pár dní na slniečku môžu byť prospešné pre vaše srdce a pľúca.

10 najteplejších miest Európy pre vašu zimnú dovolenku

Kanárske ostrovy

Patria Kanárske ostrovy do Európy? Absolútne. Hoci ležia ďaleko pri pobreží západnej Afriky, technicky sú súčasťou Španielska. Je to absolútne najlepšie miesto v Európe pre zimné slnko!

Teploty v zime sa tu sa zvyčajne pohybujú od 14°C do 23°C, čo z nich robí najteplejšie miesto v Európe v zime. Zrážky môžu byť vyššie v zimných mesiacoch najmä v decembri, ale stále je to relatívne suchá destinácia.

Kam sa pozrieť? Ostrov Gran Canaria ponúka všetko pre dokonalú dovolenku – lesy, piesočné pláže a Las Palmas, jedno z najväčších miest Španielska. Tenerife je zas jedným z najobľúbenejších ostrovov. Pláže sú najväčším lákadlom, no ďalej vo vnútrozemí sú krásne turistické chodníky a národný park plný sopiek.

Sopečný ostrov Lanzarote je ako z dokumentu o Marse. Nájde sa tu však aj veľa klasických pláží. Obujte si šľapky alebo espadrilky a vydajte sa na potulky okolím. Milo vás môže prekvapiť miestna gastronómia a vinárska história.

Slnečný ostrovný raj La Gomera je dokonalým únikom pred chladným zimným počasím. V plavkách môže byť trochu chladno, ale stále môžete relaxovať na krásnych plážach a užívať si turistiku, parky a výnimočné jedlo.

Portugalsko

Portugalsko je nádherná krajina, ktorú treba navštíviť v zime. Teploty sú v celej krajine príjemné teplé. Je to jedna z najlacnejších krajín v západnej Európe. Určite si pochutnáte na výbornom a čerstvom jedle a miestnych špecialitách.

Denná teplota, napríklad v Lisabone, sa pohybuje od 8°C do 19°C. Časť dňa však zvykne trochu pršať. Ak teda v zime hľadáte najteplejšie miesto v Portugalsku, odporúčame zamerať sa na juh. Sever môže byť chladný a daždivý, ale je krásny a stále môže byť oveľa teplejší než naše Slovensko.

Španielsko

Andalúzia je v zime najteplejšou časťou pevninského Španielska. Je plná flamenca a pomarančovníkov a nachádza sa na juhozápade krajiny. Andalúzia ponúka romantiku vo všetkých smeroch. Letá dokážu byť neznesiteľne horúce, zimy sú však nádherné.

Najhorúcejším miestom v Andalúzii býva Malaga, prístavné mesto pri Stredozemnom mori. Teploty sa pohybujú od nízkych 7°C do 17°C a slnko svieti takmer každý deň.

Malta

Predstavte si čarovnú krajinu rozprestierajúcu sa na malom ostrove v Stredozemnom mori, kde je teplé počasie, do farieb odeté ulice, storočné ruiny a priateľskí miestni obyvatelia. To je Malta. Vďaka svojej polohe na juhu je ideálnou voľbou pre zimnú dovolenku v Európe.

Zimné teploty na Malte dosahujú od 13°C do 18°C. Január býva jedným z najdaždivejších mesiacov na ostrove, ale vo februári a najmä v marci prší oveľa menej.

Kréta

Nie každý grécky ostrov je rovnaký. Mnohé z obľúbených gréckych ostrovov, ako je napríklad Santorini, sú v zimných mesiacoch daždivé alebo úplne zatvorené. Namiesto toho sa vyberte na Krétu, južný ostrov Grécka, ktorý je známy svojimi slnečnými dňami a zdravou stravou.

V zime sa môžete tešiť na príjemných 10°C až 16°C. Na Kréte môžete vidieť niekoľko úžasných pamiatok. Prejdite sa dláždenými uličkami Starého Mesta Rethymno. Navštívte archeologické múzeum Heraklion, kde sa nachádza najväčšia zbierka minojských artefaktov.

A aj keď môže byť na kúpanie trochu chladno, určite budete chcieť vidieť pláž Elafonisi, ktorá je často uvádzaná ako jedna z najkrajších pláží sveta. Kréta je náš tip, ako si užiť dovolenku aj s bábätkom.

Sicília

Sicília sa môže počas leta javiť ako najteplejšie miesto na Zemi, aj vďaka tomu je tam v zime príjemne teplo. Najväčší ostrov v Stredozemnom mori je len kúsok od špičky talianskej čižmy.

Sicília je divokejšia, často drsnejšia verzia Talianska so starobylými mestami, prírodnými zázrakmi a fantastickým jedlom a vínom. Táto európska destinácia môže byť náročným miestom na cestovanie, ale ak máte chuť na dobrodružstvo, stojí to za to.

Zimné teploty na Sicílii sa pohybujú od 6°C do 18°C. Vo vnútrozemí očakávajte vyššie teploty.

Monako

Malá krajina s miernymi zimami. Monako, napriek svojej malej rozlohe, ponúka nádherný zimný zážitok so svojou bohatou kultúrou a miernym podnebím. Monako sa nachádza na Francúzskej riviére a môže sa pochváliť priemernými ročnými teplotami v rozmedzí od 13 do 14°C.

Zatiaľ čo iné európske destinácie môžu mať v júli vyššie denné teploty, Monako si zachováva svoje teplo aj v noci a počas chladného obdobia zažíva minimálne poklesy teploty. Mrazy a snehové búrky sú zriedkavé, čo z neho robí pohodlnú zimnú destináciu.

Turecko

Turecko ponúka krásny zimný zážitok najmä v pobrežných oblastiach s teplotami od 12 do 15°C. Pobrežie Stredozemného mora, najmä prímorské mesto Marmaris, je dokonalým zimným útočiskom. Je známe svojimi turistickými atrakciami a plážovými rezortmi, preto je fantastickým miestom na strávenie zimnej dovolenky na slnku.

Ostatné mestá ako Ankara, Antalya, Istanbul, Izmir a Alanya tiež ponúkajú príjemné zimné počasie, vďaka čomu je Turecko vynikajúcou voľbou pre zimnú dovolenku.

Cyprus

Táto stredomorská destinácia sa nachádza v najjužnejšej časti Európy. V decembri a januári sa môžu teploty cez deň vyšplhať na približne 19°C až 20°C. Ideálne počasie na dlhé prechádzky v šortkách, halenke, tunike či šatách. Dažde nie sú vylúčené, no je to nič v porovnaní so západnou Európou.

Prejdite sa po hlavnom meste Lefkosia so skrytými zákutiami a očarujúcimi uličkami.  Navštívte trhy, nahliadnite do starobylých budov alebo navštívte múzeum. Okrem toho ideálnou aktivitou na zimné mesiace je turistika.

Grécko

Vďaka miernejšiemu podnebiu, nespochybniteľnej mytológii, skvelej kuchyni a starovekému dedičstvu je hlavné mesto Grécka Atény s teplotou 7–13°C úžasnou destináciou pre zimnú dovolenku, ktorá ponúka niečo pre každého.

Vystúpte na vrchol Mt Lycabettus a užite si úžasné panoramatické výhľady na starobylé mesto. Obdivujte starú a úžasne zachovanú architektúru, túlajte sa pokojnými uličkami a záhradami, objavte viac ako 3 000 starovekých gréckych a cyperských artefaktov v Múzeu kykladského umenia, nakupujte starožitnosti a grécke remeselné výrobky na blšom trhu Monastiraki a určite by ste mali navštíviť Akropolu a kochať sa pamiatkami gréckej antiky.

Ako sa zbaliť na zimnú dovolenku v teplejších oblastiach Európy?

Existuje niekoľko jednoduchých tipov na balenie, ktoré treba mať na pamäti, keď si začnete plniť svoje sny na slnečnú zimnú dovolenku.

Ťažké kabáty nechajte doma

Na zimnú dovolenku sa zvyčajne balíte pri nízkych až mrazivých teplotách, preto vás to bude ťahať k ťažkým kabátom. Keď však pristanete v cieľovej destinácii, dostanete sa do oveľa vyšších teplôt.

Takže namiesto zimnej bundy začnite s ľahším odevom, ako je mikina alebo sveter. Môžete si ich kedykoľvek vyzliecť a omotať okolo pása alebo prehodiť cez plece. Na druhej strane, počas chladných nocí môžu byť vítaným doplnkom vášho šatníka.

Pouvažujte nad tým, ako oblečenie vrstviť

Ďalším praktickým spôsobom, ako riešiť túto zmenu klímy, je vrstviť oblečenie. Možno štýlová blúzka pod vašu šik vestičku. Tričko s dlhým rukávom cez tielko. Alebo akákoľvek kombinácia vášho obľúbeného letného oblečenia s teplejšími kúskami, ktorá vám pomôže zvládnuť presun naprieč klimatickými podmienkami.

Niečo podobné môžete urobiť aj so spodnými dielmi. Skvelým tipom je obliecť si pod šortky pančuchové nohavice. Zahrejú vás počas cesty. Potom si ich môžete vyzliecť a nechať slnko, aby rozmaznával vašu pokožku.

Vrstvenie je fantastický spôsob, ako sa zbaliť v malom. Stačí si vybrať kabínovú tašku s vhodnými rozmermi, ktorá zároveň určí vaše limity pri balení.

Na čo nezabudnúť

Ak vaša predstava o najlepšej zimnej dovolenke na pláži zahŕňa turistiku v horách a prechádzku k vodopádom, vezmite si pevnú obuv a ľahké športové oblečenie. Ak plánujete prečítať čo najviac kníh pri bazéne, prineste si obľúbené výtlačky.

Bez ohľadu na to, ako vyzerá vaša ideálna zimná dovolenka v teplejších európskych krajinách, existuje niekoľko základných vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť:

 • Opaľovací krém;
 • Slnečné okuliare;
 • Klobúk;
 • Plavky;
 • Bežné oblečenie na deň;
 • Aspoň jeden pekný outfit na večer;
 • Správna obuv;
 • Toaletné potreby a pod.

Ako zostať fit počas dovolenky pri extrémnej zmene teploty vzduchu?

Teraz, keď už poznáte výhody dovolenkovania v zime v teplejších destináciách a zoznámili ste sa s našimi tipmi, tu je niekoľko užitočných rád, ako si udržať zdravie počas vašich ciest:

 • Posilnite svoju obranu: Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je predchádzať chorobe. Pred cestou si doprajte dostatok spánku, hydratácie a výživy.
 • Prispôsobenie sa teplu: Ďalším spôsobom, ako si udržať zdravie na cestách, je naučiť vaše telo na teplo. Aby ste svoje telo pripravili na pobyt v teplom podnebí, môžete napríklad využiť saunu alebo teplé kúpele. Telo má potom tendenciu ľahšie sa prispôsobiť vyšším teplotám.
 • Hydratujte: Udržiavanie hydratácie je kľúčové pri zvládaní zmeny teplôt. Niekedy v tom zhone pred cestou môžete zabudnúť piť dostatok vody.
 • Pripravte si cestovnú lekárničku: Každá dlhšia cesta je spojená s rizikom, že ochoriete. Pripravte si lekárničku s liekmi, ktoré vám pomôžu zvládnuť bolesť hlavy, migrénu, znížiť horúčku, alebo upokojiť podráždený žalúdok.

Na záver

Európa ponúka pestrú škálu zimných destinácií, ktoré majú pre vás lepšie počasie ako naše “studené” Slovensko. A to od očarujúcich ulíc Monaka až po slnečné pláže Cypru. Tento druh cestovania je ideálny pre tých, ktorí chcú vzdorovať chladnému počasiu a načerpať energiu v slnečnom prostredí.

Či už ide o oddychové dni na pláži, spoznávanie exotických kultúr alebo dobrodružné outdoorové aktivity, krajiny s teplým počasím aj v decembri ponúkajú pre každého niečo. Zbaľte si kufre a vydajte sa na nezabudnuteľné zimné dobrodružstvo v jednej zo spomenutých európskych destinácií.

Pred realizovaním vášho zimného výletu si určite zabezpečte cestovné poistenie. Aj keď váš únik pred zimou bude trvať len pár dní, chráňte sa pred neočakávaným.

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov