ZDIEĽAŤ

Leto je už za nami a vonku sa začína pomaly ochladzovať, pretože prichádza jeseň. To znamená, že motoristi sa už musia pomaličky lúčiť s kabrioletmi a pripravovať svoje auto na zimu. Okrem samotnej prípravy vozidla na iné ročné obdobie, treba prispôsobiť aj štýl jazdy. V nepriaznivých podmienkach, ako je dážď či silný vietor sa totiž oveľa horšie šoféruje, ako počas leta, keď je počasie príjemné.

Ako jazdiť bezpečne počas veľkého dažďa či víchrice?

V prvom rade si skontrolujte stav svojich pneumatík. Zaujímať by vás mala predovšetkým hĺbka dezénu a či sú dobre nahustené. Proti šmyku a akvaplaningu vám môže pomôcť aj dostatočná hĺbka dezénu. Taktiež je nevyhnutné skontrolovať aj funkčnosť stieračov a svetiel. Nové automobily ako napr. Opel Corsa, Opel Astra či Opel Insignia už disponujú aj dažďovým senzorom, takže šoférovanie budete mať o čosi jednoduchšie. Počas jazdy sa vám môžu začať zahmlievať okná, preto je dobré sa na to vopred pripraviť a nastaviť si fúkanie vzduchu na okná. Ak jazdíte počas silného dažďa, sústreďte sa výhradne na cestu a nenechajte sa zabávať ostatnými členmi posádky. Treba totiž počítať s tým, že počas dažďu je brzdná dráha dvojnásobná.

Silný vietor počas jazdy tiež dokáže spôsobiť nepríjemnosti, preto treba držať volant pevne oboma rukami. Nárazy vetra zvyčajne nie sú ani konštantné a silnejú na mostoch či otvorených priestranstvách. Na silný vietor treba brať ohľad aj pri parkovaní. Vyhnite sa teda parkovaniu pod stromami a voľte radšej miesto, kde na auto nemôže nič padnúť. Pre jesenné počasie je typické aj padanie listov, preto s ním treba počítať aj na vozovke. Pri prechode cez takýto úsek znížte rýchlosť a zvýšte opatrnosť. Nikdy neviete či sa pod hŕbou lístia neskrýva nejaký výmoľ, prípadne či nechytíte na lístí šmyk.