ZDIEĽAŤ

Pozeráte na nadpis a iba krútite hlavou a bezradne krčíte plecami. Však predsa televízia je iba jedna. Tú, ktorú ste si zakúpili od svojho miestneho poskytovateľa televízneho signálu spolu s internetom. Základná ponuka podľa výberu a nejaké tie tematické balíčky navyše. Že vraj existuje ešte aj niečo iné? Nejaká iná televízia? Áno, existuje a nie je hocijaká. Budete oči otvárať.

Asi tak od r. 2005 poskytujú operátori na svete aj takzvanú digitálnu televíziu IPTV oveľa známejšiu pod komerčným názvom Triple play. Televízia, internet a telefonovanie, v tesnom spojení, to je to, čo ju charakterizuje azda najlepšie. Pokiaľ vaša káblová televízia DBV-C zvládne ponúknuť iba pevnú programovú štruktúru, internet a niekedy i pevnú telefónu linku, tak IPTV vám poskytne okrem toho aj samostatný výber množstva iných televíznych staníc, s tým, že cez internet a telefón môžete aktívne vstupovať do televízneho diania. Preto sa okrem iného zvykne o IPTV hovoriť tiež ako o internetovej televízii.

Digitálna televízia vám poskytne doposiaľ nevídané funkcie

Keby sme mali byť viacej konkrétni a trošku viac objasniť o čo ide, tak pri IPTV máte výraznú možnosť významne personalizovať zloženie televíznych staníc. Čiže ide o akýsi vami volený balík verejných televízií, platených televízií, televízií špecifického významu a nákupných televíznych kanálov.

Čo konkrétne budete sledovať, tak na to vás môže naviesť aj elektronický sprievodca televíznou ponukou EPG (Elektronic Program Guide). Ten vás prevedie okrem bežnou programovou štruktúrou aj tým, k čomu svojím vyhľadávaním na internete inklinujete. Môžete si zadávať svoje špeciálne požiadavky aj sami, napríklad si môžete vypožičať nejakú televíznu reláciu, alebo nejaký konkrétny film z videoknižnice (VoD) na vopred určený čas.

Videorekordér vlastniť nemusíte, o všetko sa postará poskytovateľ služieb

Sledovaný film si ďalej môžete nahrávať na váš osobný videorekordér PVR (Personal Video Recorder) a jeho obsah sledovať neskôr. Ak ho nevlastníte, využijete virtuálny sieťový videorekordér (Network Personal Video Recorder). K dispozícii sú všetky jeho základné ovládacie prvky ako spustenie produkcie, zastavenie, posun dopredu a dozadu.

Pozerajte, nakupujte a telefonujte

IPTV je televíziou interaktívnou (Interactive TV), to znamená, že vy ste tým podstatným elementom, ktorý určuje, čo sa v danom momente bude sledovať a s čím bude táto vaša činnosť ďalej spojená. Napríklad si zvolíte sledovanie futbalového zápasu, a spojíte ho s tipovaním na jeho výsledok a kúpou suvenírov. Poprípade si môžete zavolať cez telefón (VoIP) do televízneho kvízu cez prestávku a hádať správne odpovede.

S tým, čo sme práve spomínali, súvisia aj interaktívne aplikácie (Interactive Applications). Tie môžete využívať aj mimo súvisiacich televíznych programov. Máte chuť zúčastniť sa elektronických aukcií, využívať bankové služby, nakupovať, nech sa páči. Nezávisle a hneď v tom danom momente.

Keď sa zmení vaša televízia na priemyselnú

IPTV je ideálna aj na uplatnenie širokopásmových aplikácií (Broadband Applications). Chcete sa zúčastniť videokonferencie? Žiaden problém, poprepájate sa tak, aby sa všetci účastníci videli a mohli vzájomne zdieľať svoje príspevky v debate. Potrebujete monitorovať priestory vašej firmy, vašich objektov? Na jednej veľkej obrazovke si umiestnite toľko záberov z kamier, koľko sa len zmestí.

Pochopiteľne, k dispozícii sú vám aj rôzne informačné služby (Information Services). Prostredníctvom nich sa dozvedáte o predpovedi počasia, o situácii na našich cestách, o príchodoch a odchodoch vlakov, autobusov, a pod. Súčasťou IPTV televízie je rovnako aj výber počúvania rádiových staníc, a zase podľa vami zvolených kritérií.

Viac koncových zariadení, viac zážitkov

Pre mnohých užívateľov bude nesmierne zaujímavé, že tieto všetky vymoženosti IPTV televízie, alebo ak chcete systému, je možné sledovať na viacerých zariadeniach súčasne, teda na veľkom LCD televízore, notebooku a v mobilnom telefóne. Ide o funkciu skupinového vysielania (Multicast).

Ak máte záujem vykonávať na spomenutých zariadeniach paralelne rozličné činnosti, napríklad na veľkom televízore pozerať film, na notebooku volať do TV kvízu a na mobilnom telefóne hrať online hry, bude vám to umožnené vďaka individuálnemu vysielaniu (Unicast).

Na digitálnu televíziu sa môže pripojiť každý

Pýtate sa, čo musíte spraviť, aby ste sa mohli na IPTV pripojiť? Nemusíte absolútne nič meniť vo svojom byte. Pokojne vám postačí aj pôvodná koaxiálna ADSL prípojka, prípadne jej vylepšená verzia ADSL2+. Tí šťastnejší využijú ultrarýchlu optickú sieť, čo považujeme momentálne za absolútny ideál. Z internetovej zásuvky potom do modemu a routera a odtiaľ do vášho digitálneho televízora. Niekedy je nutné prikúpiť si set-top-box.

Dúfame, že sme vás príliš nezahltili technickými informáciami. Potrebujete si niečo vyjasniť? Obráťte sa na vášho poskytovateľa televízneho a internetového signálu. Ochotne vám vysvetlia podrobnosti a poradia, ako v čo najkratšom čase inštalovať do vašej domácnosti IPTV televíziu.