ZDIEĽAŤ

Prichádza najobľúbenejšie obdobie pre tých, ktorí vášnivo brázdia kopce či už na lyžiach alebo snowboarde. Aj keď naše krásne Slovensko poskytuje široké spektrum kvalitných zjazdoviek, niekedy sa za čerstvým vzduchom a bielym závojom radi vyberieme aj za hranice. Vybrali sme si pre vás niekoľko osvedčených destinácií, ktoré doteraz nesklamali a lyžiari sa tam radi vracajú.

Francúzsko – parádne lyžovanie pre začiatočníkov i skúsených lyžiarov

Dobré podmienky a vysoká nadmorská výška umožňujú užívať si lyžovanie až do mája. Na ľadovcoch je dokonca možné lyžovať celoročne.

Les 2 Alpes, Francúzsko

Tento 13 kilometrový zjazd s prevýšením 2205 metrov vo francúzskom stredisku Les 2 Alpes môže zdolať každý priemerný lyžiar. Jedna z najdlhších alpských tratí vedie z najvyššieho bodu ľadovca v nadmorskej výške 3500 metrov do malej dedinky Mont de Lans, ležiacej až pod úrovňou hlavného ubytovacieho strediska Les 2 Alpes. Najskôr sa ale pokochajte ďalekým 360 ° rozhľadom od Mont Blancu cez masív Vanoise a Ecrins až po Mont Ventoux.

Val-d’Isère, Francúzsko

Francúzske Val-d’Isère sa vyníma šarmom typickej alpskej dedinky. Kvalitný sneh, celoročné lyžovanie na ľadovci, maximálna vybavenosť a 300 kilometrov zjazdoviek obsluhovaných modernými lanovkami a vlekmi sem láka aj mnohé celebrity. Val-d’Isère ocenia predovšetkým zdatní lyžiari a športovo založené rodiny.

Rakúsko – vysoký štandard za skvelé ceny

Najobľúbenejšie rakúske lyžiarske strediská sa nachádzajú vo výške nad 3 000 m n.m a ponúka vysoký štandard v podobe upravených zjazdoviek, kvalitného snehu a priaznivých cien.

Kitzbühel, Rakúsko

Slávna trať Streif v rakúskom Kitzbüheli, na ktorej sa ide zjazd Hahnenkamm. Zabrať dá aj dobrým lyžiarom a to obzvlášť v týždňoch po pretekoch, kedy stále zostáva tvrdá. Neupravuje sa celá dĺžka pretekárskej trati a jej turistická alternatíva najťažšie úseky obchádza. Toto je jednoznačne trať pre tých najlepších.

St. Anton am Arlberg, Rakúsko

Raj športového lyžovania, obrí priestor pre freeride a bohatá snehová nádielka, najmä čerstvého prašanu. St. Anton am Arlberg patrí k najlepším alpským strediskám a v Rakúsku zrejme nič lepšie ani nenájdete. U Slovákov čaká toto stredisko ešte len na objavenie, v zahraničí, najmä u svetovej smotánky je ale pojmom.

Taliansko – najlepšie lyžovanie pre rodiny s deťmi

Taliansko je síce ďalej ako Rakúsko, ale o dosť bližšie ako Francúzsko. Najviac sa tu vybláznia  deti a menej skúsenejší lyžiari, ktorí uvítajú mierne, ale dlhé a vždy perfektne udržiavané trate.

Courmayeur, Taliansko

Jedno z najznámejších talianskych stredísk leží na najvyššej európskej hore Mont Blancu. Stredisko ponúka tak ako bežné lyžovanie na upravených zjazdovkách, tak vysokohorské freeride lyžovanie. Na svoje si tu prídu najmä milovníci jedla. V areáli totiž okrem iných delikates nájdete aj reštauráciu s michelinskými kuchármi. A ak by rozloha strediska bola náročným lyžiarom primalá, tak je  Courmayeur napojený až 5 km dlhou lanovkou na francúzskeho suseda Chamonix.

Cortina d’Ampezzo, Taliansko

Ak ste milovníkmi lyžovania a fanatici charizmatického britského agenta Jamesa Bonda, potom musíte navštíviť talianske stredisko Cortina d’Ampezzo. Jeden z filmov sa tu totiž natáčal. Luxusné stredisko je vyhľadávaným cieľom najbohatších Talianov, Rusov aj Američanov, ideálne je ale aj pre obyčajných milovníkov zimných športov.

Švajčiarsko – luxus pre náročných

 

Švajčiari sú perfekcionisti a podľa toho vyzerajú aj švajčiarska lyžiarske strediská. Bohužiaľ nepatrí medzi najlacnejšie. Našťastie je tu možnosť nájsť aj cenovo výhodné ubytovanie pripomínajúce rakúsku úroveň. Príroda je tu úchvatná a na lyžovanie tu nikdy nezabudnete.

Verbier, Švajčiarsko

Lyžiarsky raj milionárov aj »obyčajných smrteľníkov«. Do švajčiarskeho Verbier sa schádzajú lyžiari mnohých národností, kultúr i spoločenských vrstiev. Verbier patrí za jedno z najluxusnejších stredísk vo svete a obľúbil si ho napríklad aj britský princ William. Na lyžiarov tu čakajú upravené zjazdovky pre všetky kategórie lyžiarov. Ako bonus si tu užijete viac ako 250 slnečných dní v roku a nádherné panorámy.

Zermat, Švajčiarsko

Mekka lyžiarskych stredísk sa rozkladá na úpätí úchvatnej švajčiarskej hory Matterhorn. Zermatt sa nie nadarmo prezýva Raj lyžiarov. Každý fanúšik tohto zimného športu, by sa sem mal aspoň raz v živote vybrať.

Čo nezabudnúť, ak sa chystáte na lyžovačku

Výhodou väčšiny zjazdoviek je relatívne jednoduchá dostupnosť a to hlavne v prípade, ak máte auto. Ak sa teda rozhodnete pre akúkoľvek destináciu, nezabudnite na výstroj, pár náhradných položiek a termo prádlo. Taktiež je rozumné vybaviť si v banke kreditnú kartu a za ubytovanie, alebo za požičanie výstroje či auta, platiť práve kreditnou kartou. Ak by totiž nastal akýkoľvek problém, ľahšie ho vyriešite, ak platíte kreditnou kartou, než ak by ste platili kartou debetnou. No a samozrejme netreba zabudnúť na cestovné poistenie, aby ste boli chránený, ak by došlo k nečakanej nepríjemnej situácii.