ZDIEĽAŤ
Tipy a inšpirácie pre pohodový letný roadtrip
Tipy a inšpirácie pre pohodový letný roadtrip

Dovolenka je pre mnohých odmenou za dlhé mesiace pracovného vyťaženia. Jednou zo zaujímavých a netradičných možností, ako stráviť dovolenku,  je road-trip. Ide o cestovanie autom, kde je cieľom vidieť a užiť si tento čas čo najviac.

Láka aj vás vyskúšať roadtrip? Tak, ako pri každej dovolenke, prípravu určite nepodceňujte. Inšpirujte sa našimi tipmi, aby ste si vaše voľné dni užili čo najviac.

Čo je roadtrip?

Roadtrip je trendy spôsob cestovania, pri ktorom je cieľom už samotná cesta. Ide o cestovanie autom zaujímavými lokalitami, po Slovensku aj do zahraničia, pričom sa netreba viazať na žiadne miesto. Mnoho ľudí si ich nevie vynachváliť a považujú ich za najlepšie z najlepších.

Bez toho, aby sme zachádzali príliš do detailov, nemožno nespomenúť ich veľkú výhodu – flexibilitu. Nielenže si môžete naplánovať svoju dovolenku tak, ako chcete, ale predovšetkým sa môžete rozhodnúť, kedy, kde a čo robiť bez toho, aby ste boli obmedzovaní nejakými plánmi. Roadtripy majú určite svoju príťažlivosť a je to úžasný spôsob, ako si vychutnať letnú dovolenku a preskúmať nové miesta. Okrem toho vám tento výlet umožní:

 • objavovať nielen nové miesta, ale aj samých seba
 • uvoľniť myseľ a cítiť sa odvážnejšie
 • stretávať nových ľudí a udržiavať s nimi kontakt
 • žiť v okamihu a vychutnať si každý moment
 • hľadať krásu a niečo zaujímavé vo všetkom okolo vás
 • vytvárať si nové zážitky a spomienky, ktoré zostanú s vami navždy

Ako si naplánovať letný roadtrip

Cestu si premyslite vopred

I keď je skvelé byť spontánny, naplánujte si aspoň základné mestá alebo kľúčové body, ktoré chcete navštíviť. Vyhnete sa tak tomu, že budete zbytočne cestovať hore-dole, s čím sa automaticky spájajú aj vyššie náklady. Majte v hlave aspoň základný plán. Myslite na čo najviac vecí a do auta si pred výletom zbaľte všetko, čo by ste mohli potrebovať. Nezabudnite na dobru GPS navigáciu, mapu, lekárničku so základnou výbavou liekov, oblečenie podľa sezóny. Taktiež majte v zásobe jedlo, občerstvenie, dostatok vody. Nikdy totiž neviete, kedy príde krízová situácia.

Zvážte vaše financie

Plánovanie vašej cesty sa bude odvíjať aj od rozpočtu. Je dobré vopred si zistiť ceny za náklady na cestu, pohonné hmoty, diaľničné známky, ubytovanie, ako aj miesta, ktoré chcete navštíviť, čo budete variť a mnoho iných vecí.

Skontrolujte stav auta

Či už sa rozhodnete pre prenájom auta alebo pôjdete na vlastnom, vsaďte na kontrolu. Vaše auto hrá pri roadtripe dôležitú úlohu a pred odjazdom si ho dajte skontrolovať do servisu, aby vás neprekvapila skrytá porucha. Nenechávajte však všetko na poslednú chvíľu a všetko skontrolujte aspoň dva týždne dopredu. Taktiež nezabudnite na základnú a povinnú výbavu auta.

Tip: Viete, ako správne používať reflexnú vestu u nás aj v zahraničí?

Zabáva počas cesty

Nezáleží na tom, či budete cestovať sami, s partnerom, rodinou alebo priateľmi, stráviť niekoľko hodín v aute môže byť niekedy zdĺhavé. Tento čas však môžete využiť napríklad na vzdelávanie, čítanie kníh, počúvanie hudby a pesničiek, ktoré sa vám páčia. Bude vám veselšie a vytvoríte tak skvelú atmosféru. Už aj počas cesty si môžete užiť kopu zábavy, samozrejme za predpokladu, že vás nič nebude od riadenia rozptyľovať.

Jazdite opatrne a dodržujte diaľničné predpisy

Na roadtripe sa neoplatí ponáhľať. Preto dodržiavajte cestovné predpisy, choďte predpísanou rýchlosťou a buďte obozretní a opatrní. Vopred si treba zistiť aj základné informácie o zákonoch v iných krajinách. To vám môže ušetriť množstvo problémov.

Pred cestou sa nezabudnite dobre vyspať, aby ste nešoférovali unavení a počas jazdy dbajte na to, aby všetci spolucestujúci boli v aute pripútaní.

Tipy pre bezpečnú cestu autom

Tipy pre bezpečnú cestu autom

Tu je niekoľko užitočných tipov, ktoré je potrebné zvážiť pri vašej ceste:

 1. Pripravte si cestu pre vaše vozidlo. Vykonávajte pravidelnú údržbu auta, ako je výmena oleja, ladenie a kontrola tlaku batérie a pneumatík a podobne. Ak si nie ste istí, čo máte robiť, nechajte vozidlo skontrolovať kvalifikovaným technikom.
 2. Keď teplota stúpa, vaša klimatizácia by mala fungovať, aby udržala vaše vozidlo v chlade, preto pred cestou skontrolujte jej výkon.
 3. Pred cestou si skontrolujte pneumatiky. Uistite sa, že každá pneumatika je naplnená na tlak hustenia odporúčaný výrobcom vozidla, ktorý je uvedený vo vašej používateľskej príručke. Nezabudnite skontrolovať aj rezervnú pneumatiku, ak ju v aute máte.
 4. Uistite sa, že máte vo vozidle dostatok chladiacej kvapaliny a že chladiaca kvapalina spĺňa špecifikácie výrobcu. Konkrétne odporúčania týkajúce sa chladiacej kvapaliny nájdete v príručke majiteľa vozidla.
 5. Pravidelne kontrolujte hladinu oleja vo vašom vozidle. Rovnako, ako v prípade chladiacej kvapaliny, ak je čas na výmenu oleja, urobte tak.
 6. Skontrolujte si svetlomety, brzdové svetlá, smerovky, núdzové blikače a vnútorné svetlá.
 7. Nesprávne nainštalované koberčeky vo vozidle vám môžu prekážať pri riadení plynového alebo brzdového pedála, čím sa zvyšuje riziko nehody. Vždy používajte rohože správnej veľkosti vhodné pre vaše vozidlo.
 8. Chráňte seba a svojich blízkych. Uistite sa, že všetci vo vašom vozidle sú pripútaní, deti sedia v autosedačkách, podsedákoch zodpovedajúcich veku a veľkosti. Uistite sa, že autosedačky a podsedáky sú správne nainštalované a že všetky deti, ktoré s vami jazdia, sú na správnej sedačke vzhľadom na ich vek a veľkosť.
 9. Nikdy nenechávajte svoje dieťa bez dozoru vo vozidle.
 10. Vždy pamätajte na zamknutie vozidla a držte kľúče mimo dosahu, aby sa deti nehrali a nezostali vo vnútri uväznené.
 11. Sústreďte sa na cestu. Uistite sa, že vašou prioritou číslo jeden je koncentrácia na cestu. Nechajte vaše mobilné zariadenie mimo dosahu, aby vás zbytočne nerozptyľovalo.
 12. Minimalizujte rozhovory počas cesty. Cesty môžu byť síce skvelým časom na konverzáciu, ale rozhovory s cestujúcimi môžu byť rovnako rušivé ako používanie mobilného telefónu. Multitasking za volantom odvádza vašu pozornosť od cesty, preto sa naozaj sústreďte iba na jazdu.
 13. Pri dlhých jazdách si robte pravidelné prestávky a obmedzte jazdu v noci. Únava a znížená viditeľnosť môžu sťažiť bezpečnú jazdu ako aj rýchlu reakciu na náhle zmeny.
 14. Pozor na deti. Predtým, ako vycúvate z príjazdovej cesty alebo parkovacieho miesta. Vždy sa uistite a skontrolujte, či v okolí nebehajú alebo sa nehrajú deti.
 15. Majte v aute núdzovú súpravu. Predovšetkým predtým, ako sa vydáte na výlet, pripravte sa na neočakávané tým, že budete mať na palube tieto veci:
 • Nabíjačka do auta a mobil
 • Lekárnička
 • Baterka
 • Svetlice
 • Štartovacie káble
 • Sviečky a zápalky
 • Merač tlaku v pneumatikách
 • Extra kvapalina do ostrekovačov
 • Zdvihák (a zemný koberec) na výmenu pneumatiky
 • Pracovné rukavice a prezlečenie
 • Základné nástroje na opravu a nejaká lepiaca páska
 • Voda a papierové utierky na čistenie
 • Potraviny, pitná voda a lieky
 • Mapy
 • Pohotovostné prikrývky, uteráky a kabáty

Tip: Ak často cestujete, zvážte využitie kvalitného havarijného poistenia aj s asistenčnými službami.

Dovolenka s deťmi

Dovolenka s deťmi

Organizujte

Ak máte menšie deti, v prvom rade by ste mali výber letnej dovolenky prispôsobiť ich temperamentu a veku. Vy najlepšie svoje dieťa poznáte a viete, či zvládne niekoľko hodinovú cestu alebo, či ho už po úvodnej hodinke budete musieť zabaviť. Začnite sa baliť včas. Ak sú vaše deti väčšie, pokojne ich do balenia zapojte. Nebaľte všetko a naozaj iba to, čo budete skutočne potrebovať.

Pri cestovaní s malými deťmi nezabudnite na detskú výživu, mlieko, termosky, plienky a ďalšie detské potreby, ktoré by vám počas cesty mali byť ľahko dostupné.

Bezpečnosť je prvoradá

Určite netreba zdôrazňovať, že prvoradá je bezpečnosť vás aj vašich detí. Pri ceste autom skontrolujte stav autosedačky. Dbajte na to, aby bola detská autosedačka maximálne bezpečná a pohodlná. A ak si auto na vašu dovolenku požičiavate, tak sa ubezpečte o veľkosti batožinového priestoru. Taktiež sa informujte o tom, či sa vám do vozidla vojde kočík alebo či budete vedieť v aute uchytiť autosedačku.

V cestovnej lekárničke by ste mali mať to najnevyhnutnejšie. Lieky na horúčku, bolesť brucha, kvapky do nosa, lieky na alergiu, náplaste na odreniny, teplomer, opaľovací krém s UV faktorom, repelent proti hmyzu a dezinfekciu.

Kedy vyraziť na cestu?

Ak cestujete vlastným autom, tak ste určite rozmýšľali nad tým, či cestovať cez deň alebo v noci. Záleží na tom, kam sa chystáte a na aký dlhý čas. Ak sa chystáte do vzdialenejšej destinácie, pre deti je lepšie cestovať cez noc. Ak vás čaká kratší roadtrip, môžete pokojne cestovať aj cez deň. Pred cestou si ale overte, či sú cestou miesta, kde môžete zastaviť, aby ste sa s deťmi mohli na chvíľu prejsť.

Hračky

Ak cestujete s deťmi, určite bude potrebné zbaliť aj zopár hračiek. Neberte však so sebou všetko, na čo vaše deti ukážu. Na výlete budú mať určite množstvo aktivít a v novom prostredí sa zabavia aj s menším počtom hračiek. K moru sa hodia hračky do piesku, v aute môže byť užitočná knižka, tablet, poprípade karty alebo spoločenské hry v cestovateľskej verzii.

Tip: Inšpirácie na bezpečné hry s deťmi v prírode.

Cestovanie so psom

Cestovanie so psom

Ak plánujete so sebou na cesty vziať aj vašich domácich miláčikov, jeden zo spôsobov, ako im zaručiť bezpečné a bezproblémové cestovanie, je zabezpečiť, aby im nič nechýbalo. Cestovanie s domácim miláčikom môže byť tak ako v prípade detí trochu výzvou, ale aj v tomto prípade s dokonalou prípravou zvládnete cestu na jednotku. V prvom rade zvážte kondíciu a potreby zvieraťa. Čo budete určite potrebovať:

 • obojok, vôdzka, náhubok
 • pohodlnú prikrývku
 • cestovnú misku a fľašu vody
 • krmivo, maškrty
 • obľúbenú hračku
 • pas spoločenského zvieraťa (Pet Passport) a očkovania, ktoré sa v jednotlivých krajinách vyžadujú
 • identifikáciu (preukaz totožnosti alebo očkovací preukaz, prípadne iné doklady, obojok s identifikačnými údajmi a pod.)
 • potrebné lieky určené vášmu miláčikovi
 • náhradné vrecká na zvieracie exkrementy
 • ochranu pred parazitmi

Aby bola cesta bezpečná, aj váš domáci miláčik sa musí bezpečne viezť. Nájdite mu vhodné miesto. Odolajte tiež pokušeniu mať zviera na prednom sedadle, čo môže odviesť vašu pozornosť od riadenia. Najbezpečnejšie miesto pre zvieratko je preto na zadnom sedadle, ak nemáte dostatočne veľký kufor. Pre menšieho psíka je vhodná prepravka pre psa, väčší pes bude potrebovať špeciálny postroj, ktorý má funkciu bezpečnostného pásu.

Kam sa vybrať na roadtrip na Slovensku?

Podpora domáceho cestovného ruchu sa posledné obdobie javí ako veľmi dobrý nápad. A aj na Slovensku máme krásne miesta, ktoré sa oplatí vidieť.

Turistika

Na turistiku u nás nájdete vhodné lokality od východu až po západ. K najvyhľadávanejším patria samozrejme Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Malá a Veľká Fatra, Pieniny alebo Slovenský raj. Ak si trúfate, môžete sa vydať na celodenné výstupy. Okolie týchto miest okrem iného ponúka aj mnoho wellness centier, zaujímavých atrakcií, prírodných úkazov, skanzenov a miest s ľudovými tradíciami. Na turistiku si nezabudnite so sebou zobrať praktické športové oblečenie a outdoor vybavenie.

Voda

I keď nemáme more, u nás však nájdete niekoľko vodných plôch, ktoré každoročne lákajú nielen zahraničných turistov. Ak sa chcete počas roadtripu schladiť a užiť si akčnú atmosféru, navštívte slovenské aquaparky. Deti sa tu môžu vyšantiť na tobogánoch a ďalších lákavých atrakciách a vy tak spojite príjemné s užitočným. K vode sa môžete vydať aj ku jazerám a vodným nádržiam, kde si môžete vyskúšať rôzne vodné športy. Nezabudnite si  teda pribaliť plavky.

Tipy:

 • Bardejovské kúpele
 • Herliansky gejzír
 • Kraľovanské jazero

Za kultúrou

Ak patríte k milovníkom kultúry a chcete si vychutnať kávičku alebo chutný obed niekde na letnej terase, výlety do krásnych slovenských miest sú pre vás ako stvorené. Čo tak tento rok navštíviť napríklad Trnavu, Banskú Bystricu, Banskú Štiavnicu, Kežmarok, Košice, Levoču, Nitru alebo Liptov?

Tipy:

 • Múzeum Andyho Warhola v Medzilaborciach
 • Humenský zámok
 • Park MINI Slovensko v Liptovskom Jáne
 • Hrad Likavka v Ružomberku
 • Čajovňa Klopačka v Banskej Štiavnici
 • Čokoládovňa ChocoLoco v okrese Trnava

Ubytovanie

Nie je žiadnym tajomstvom, že spánok je dôležitý. Ak si chcete váš výlet autom naozaj užiť, základom je mať dobrý a kvalitný spánok. Vždy si premyslite, kde sa v noci chcete vyspať. Aj tu je niekoľko možností ako to riešiť.

Prespávanie v prírode

Stanovačky a kempovanie majú svoje čaro a v posledných rokoch predstavujú skvelý spôsob, ako ujsť pred šumom mesta a moderných technológií. Ak chcete zaspávať pri pohľade na nočnú oblohu a užiť si atmosféru večerného ohniska a vôňu špekáčikov, vydajte sa na dobrodružný výlet na vlastnú päsť do prírody.

Pre spanie v prírode odporúčame zbaliť si ľahší stan, poprípade rôzne prístrešky alebo hamaku. Pre maximálne pohodlie nezabudnite ani na karimatky, spacáky, vankúše a prikrývky. Do kufra si pribaľte aj varič alebo kotlík, termosku a svietidlo. Miesto si vyberte také, kde príliš nefúka, najlepšie na rovine a kde nie sú na zemi ostré predmety.

Spanie v kempoch

Ďalšou možnosťou je spanie v autokempoch. Na rozdiel od pobytu v prírode na vlastnú päsť, tu máte k dispozícii aj sociálne zariadenia ako sú sprchy a WC, vodovodná a elektrická prípojka, strážený areál a parkovanie pre auto. Toto riešenie je výborné najmä pre rodiny s deťmi. Spanie v kempoch je pomerne lacná forma ubytovania. Výhodou je, že je jedno ako dlho sa na mieste zdržíte, väčšinou sa platí za deň ubytovania. Samozrejme, že ceny a podmienky sa môžu medzi jednotlivými kempami o niečo líšiť.

Iné druhy prespatia

V hoteli alebo penziónoch

Ubytovanie v hoteli a v iných ubytovacích zariadeniach nie je počas roadtripu veľmi výhodné. Najmä z toho dôvodu, že počas sezóny býva takéto ubytovanie dosť drahé. Niekedy sa však podarí nájsť ubytovanie za dobrú cenu napríklad v chatkách alebo na nejakých odľahlých miestach.

U kamarátov a známych

Pohodlnou voľbou na prespanie môže byť aj návšteva kamarátov a známych. Ak viete, že poznáte niekoho, kto býva po ceste, skúste sa mu ozvať. Nielenže ušetríte peniaze, ale si upevníte aj vzťahy.

V aute

Ak máte väčšie auto, môžete sa vyspať na sklopených zadných sedadlách. Existujú ľudia, ktorí takto prespávajú bežne, takže to určite môžete vyskúšať.

Inšpirácia: Zaujímavé tipy na rodinnú dovolenku.

Vyjdite z vašej zóny pohodlia a vyskúšajte si toto leto zaujímavý výlet formou roadtripu. Či už s priateľmi alebo rodinou a deťmi, toto dobrodružstvo bude určite stáť za to, budete sa cítiť sviežo a spomínať si naň celý váš život.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk