ZDIEĽAŤ

Pre jedného Slováka je Viedeň na skok, pre iného je to vzdialená destinácia. Veľa z nás už vo Viedni bolo – cestou na letisko. Ale samotná Viedeň je rakúskou pýchou, podľa spoločnosti Mercer ide o najlepšie miesto na život. Ide o mesto moderné, no zároveň plné kultúry. Je to predsa hlavné mesto skvelého Rakúska, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť.

Historické centrum

V turistických recenziách nájdete mnoho návštevníkov Viedne, ktorí ju považujú za to najkrajšie mesto na svete. Čakajú vás tu historické budovy z 18. storočia, Hofburgský palác, kde kedysi žila Sisi, či Španielska jazdecká škola. Nádherné záhrady, divadlá a katedrála… centrum Viedne určite stojí za návštevu. Na cestu sa poriadne zbaľte a určite sa pozrite do krásneho mestského parku.

Práter

Obrovské „viedenské“ koleso z 19. storočia vám dopraje 20 minút tých najkrajších výhľadov na Viedeň a rakúsku krajinu. V najvyššom bode sa na kolese dostanete do výšky 65 metrov. Ak zbožňujete adrenalín, do Viedne sa môžete vybrať aj na parádnu dámsku alebo pánsku jazdu. V Prátri sa potom dozaista nejakú tú chvíľu zdržíte. Kolotoče a zábavné atrakcie, ako aj kaviarničky, reštaurácie, bary, či napríklad planetárium… Práter vám zaberie aj celý deň, tak sa do sýtosti vybláznite!

Dóm svätého Štefana (Stephansdom)

Žiaden správny turista vám neodpustí, ak pri návšteve rakúskeho hlavného mesta vynecháte Viedeň. Dóm postavili v gotickom štýle už v 12. storočí, no z pôvodnej stavby sa zachoval len pôdorys. Najstaršie dodnes stojace časti budovy pochádzajú z 13. storočia.

ZOO Schönbrunn

Nie je nič lepšie ako už na jar začať plánovať letnú dovolenku. A ak chcete do Viedne nalákať deti, nezabudnite im povedať o ZOO. ZOO Schönbrunn bola v roku 2010 vyhlásená za najlepšiu ZOO v Európe. Viacerí sa domnievajú, že ide o najstaršiu zoologickú záhradu na svete, pochádza totiž z roku 1752, čo je na ZOO riadne dávno. V podstate ju nájdete v centre mesta, neďaleko zámku Schönbrunn. Poriadna prechádzka po parku a ZOO vám dodá pocit skutočnej modrej krvi – kedysi sa tu totiž mohli prechádzať iba členovia cisárskej rodiny. Do ZOO sa určite vyberte vtedy, keď budú zvieratká kŕmiť. A nezabudnite pozrieť pandy a koaly, najväčšiu pýchu zoologickej záhrady.

Odskočte si na blšák

Vecičky rôzneho druhu zoženiete na viedenskom Naschmarkte, ktorý je pre všetkých otvorený od pondelka do nedele. Či už sa chcete len poobzerať, alebo hľadáte špeciálnu sošku skákajúceho dalmatínca, zavárané uhorky, víno, alebo figy, určite tu neprídete nadarmo. Tým, ktorí hľadajú skutočné starožitnosti, sa na Nachsmartkte, najznámejšom trhu vo Viedni, bude určite páčiť.

Odskočte si aj do Álp

Už 95 kilometrov od Viedne nájdete alpské kopce. Schneeberg, teda snežný kopec, by mohol byť ideálnou destináciou pre tých, ktorí hľadajú riadnu horskú túru (alebo si prípadne chcú dobre zaliezť), ale chcú ostať vo Viedni. Alpy sú známe svojou pohostinnosťou, tak si ju poriadne užite.

Foto: freedigitalphotos.net