ZDIEĽAŤ
Kuna pod kapotou auta – čo môžem spraviť?
Kuna pod kapotou auta – čo môžem spraviť?

V prírodných oblastiach ich možno nájsť nielen v hustých lesoch, ale aj na skalnatých svahoch, výbežkoch, útesoch, krovinách a na vrcholkoch hôr až do nadmorskej výšky 4200 m. Uprednostňujú topograficky zložité prostredie, ktoré poskytuje bezpečné miesta na ukladanie, zvyčajne vo forme skalných štrbín, dutých stromov alebo nôr opustených zvierat. Kuny uprednostňujú staré lesy mierneho pásma, najmä kopcovité dúbravy, ale zriedkavo sa môžu vyskytovať aj v zmiešaných lesoch stredného veku. Vyhýbajú sa oblastiam s hlbokým snehom, pretože ich labky sú vtedy zaťažené dvojnásobnou hmotnosťou.

Čím všetkým sa kuny živia?

Kuny majú vo všeobecnosti tendenciu viac uprednostňovať vtáky (najmä holuby) žijúce vo voľnej prírode, ale aj malé cicavce. Hmyz, najmä húsenice, môže tiež tvoriť väčšiu časť potravy mestskej kuny. Príležitostne zbierajú krmivo pre domáce zvieratá z misiek ponechaných vonku, ale uprednostňujú skôr živú zvieraciu korisť alebo rastlinné potraviny. Podobne ako kuna lesná žijúca vo voľnej prírode, aj kuna mestská sa vo všeobecnosti vyhýba zdochlinám a odpadkom, pokiaľ to nie je však nevyhnutné, no je známe, že konzumuje pokojne aj plastové predmety alebo hliníkové fólie. Niektoré dospelé jedince sa v zime stávajú čoraz teritoriálnejšími, čo je správanie, o ktorom sa predpokladá, že vytlačí „nedospelého jedinca“ zo svojho územia.

Kuna pod kapotou auta – čo robiť?

Nezáleží na tom, či parkujete vo vlastnej garáži alebo vonku, avšak odpudzovač kún do auta vám poskytne maximálnu ochranu vozidla pre kunami, ale aj ďalšími malými hlodavcami, ktorých je možné zaradiť medzi škodcov. Pýtate sa, ako sa zbaviť kuny? Výhodou v súčasnosti je, že odpudzovače a plašiče kún sú navrhnuté tak, aby boli nenápadné a ľahko sa inštalovali, pričom poskytujú efektívne a humánne riešenia, ktoré nepoškodzujú zvieratá. S využitím inovatívnych technológií ako sú ultrazvukové vlny, vibrácie alebo aromatické repelenty, poskytujú spoľahlivú ochranu a sú vhodné pre každý typ vozidla.