ZDIEĽAŤ
Zagreb. Croatia.

Aj keď je to hlavné mesto Chorvátska, niekedy ho turisti len obídu a pokračujú naďalej vo svojej ceste. Áno, práve Záhreb je mesto, ktoré si mnoho ľudí ani nevšimne, no to je veľkou chybou! Záhreb si totiž zaslúži aspoň krátku návštevu. Ide o pôvabné zelené mesto, ktoré je známe talianskym temperamentom i vôňou vzdialeného mora.  Nájdete tu mnoho krásnych pamiatok, kaviarní, barov i reštaurácií, no i mnoho zábavné atrakcie a plno obchodov.

Študentské mesto

Mesto sa rozdeľuje na tri časti: Horné mesto je známe Prezidentským palácom, kostol om svätého Marka, chorvátskym parlamentom a mnohými múzeami i galériami. V Dolnom meste nájdete obchody, reštaurácie, kaviarne, parky i divadlá a v novej časti zvanej – nový Záhreb, nájdete zase výškové budovy a hotely, takže návštevníci sa tu nudiť určite nebudú. Od roku 1991 je Záhreb hlavným mestom Chorvátska. Nachádza sa tu niekoľko desiatok  vysokoškolských fakúlt umiestnených v centre mesta, takže aj to je dôvod, prečo sa toto mesto stalo študentským mestom. Kiná, kluby a diskotéky tu môžete vidieť na každom kroku.

coffee in zagreb

Výborná káva, skvostné historické pamiatky

Pokiaľ ste v Záhrebe a nevyskúšate ich miestnu kávu, môžete ľutovať. Ísť na kávu v Chorvátsku je to isté, ako ísť na Slovensku na pivo. Kávu robia síce malú, no veľmi chutnú a silnú. Ako už bolo spomenuté, nachádza sa tu aj známy kostol sv. Marka, ktorý rozhodne stojí za návštevu. Nesmie vás prekvapiť jeho mierne zanedbaný stav a ani to, že sa tu hrajú deti. Kostol skrýva pravý poklad – prácu chorvátskeho sochára Ivana Meštroviča vo vnútri kostola. Chorváti si vážia mnohých známych ľudí a nedajú na nich dopustiť. Jeden z najzaujímavejších pomníkov v meste zobrazujúci slávneho básnika Augusta Šenoa stojí neďaleko hlavného námestia.

 

Zdroj: http://www.visit-croatia.co.uk/index.php/croatia-destinations/zagreb/

FOTO:  © [Photographer’s name] / Dollar Photo Club