ZDIEĽAŤ

Patríte k tým, ktorí cestovné poistenie ignorujú? Po prečítaní tohto článku veľmi rýchlo pochopíte, ako touto ľahostajnosťou riskujete a prečo je poistenie základ.

Dnes je bežné, že Slováci cestujú do zahraničia niekoľkokrát za rok, či už na dovolenku, pracovnú cestu alebo výlet. O to viac je prekvapivé, koľko ľudí sa stále domnieva, že cestovné poistenie je zbytočná záležitosť. Do zahraničia odchádzajú iba s európskym preukazom poistenca, mysliac si, že ich ochráni pri akýchkoľvek zdravotných problémoch. To však nie je pravda.

Takýto preukaz platí iba v štátoch Európskej únie a v niekoľkých ďalších krajinách ako Srbsko, Švajčiarsko či Nórsko. Pomôže vám len vtedy, ak ošetrenie či hospitalizácia prebieha v zariadeniach, ktoré sú zapojené do systému verejného zdravotníctva. Cudzinci musia pritom zaplatiť spoluúčasť v takej istej výške ako domáci.

Na preukaz poistenca sa nespoliehajte

A čo pri zákrokoch v súkromných zariadeniach? Sklameme vás, tam vám tento preukaz nepomôže už dupľom. Napríklad suma za taký prevoz naspäť do krajiny bez platného cestovného poistenia sa dokáže vyšplhať až na desiatky tisíc eur. Ignorovaním platného cestovného poistenia riskujete, že sa behom pár okamihov dostanete do poriadnej finančnej tiesne.

Vyberte si podľa seba

Pri cestovnom poistení máte na výber medzi krátkodobým cestovným poistením a celoročným cestovným poistením. To prvé je výhodne najmä pre osoby, ktoré do cudziny chodia sporadicky, napríklad raz za rok v rámci dovolenky s rodinou. Celoročné poistenie do zahraničia viac využijete, ak cestujete mimo krajinu pravidelne. Treba si však uvedomiť aj to, že cestovné poistenie vás chráni už aj pri jednodňových výletoch u susedov či počas turistiky v Tatrách.

Ak teda navštevujete naše veľhory často či radi chodíte na nákupy k susedom, vsaďte radšej na cestovné poistenie na celý rok. Nielenže ušetríte, ale zároveň sa zbavíte otravných vybavovačiek v poisťovni. Poisťovne zvyčajne ponúkajú možnosť poistiť sa ako jednotlivec alebo rodina, prípadne aj ako skupina, napríklad športovcov.

Čo obsahuje každé poistenie?

Základom úplne každého balíčka cestovného poistenia je krytie liečebných nákladov v zahraničí. Poisťovňa vám preplatí všetky nevyhnutné výdavky spojené s ošetrením pri akútnom úraze a ochorení. Sem patria teda náklady na lekárske ošetrenie, hospitalizáciu, lieky, prepravu do nemocnice, ako aj spomínaný prevoz chorého naspäť na Slovensko.

Obrovskou výhodou cestovného poistenia sú asistenčné služby, ktoré sú zvyčajne poskytované nonstop. V prípade potreby tak stačí kontaktovať číslo uvedené na kartičke, pracovníci vám vysvetlia, čo robiť a koho kontaktovať.

V zásade platí, že pokiaľ je poistné riziko súčasťou balíčka, zaplatíte menej, ako keby ste si mali toto riziko pripoistiť. Ak napríklad obľubujete turistiku a výlety po Tatrách, hľadajte také cestovné poistenie, ktoré má v základnom balíčku kryté aj zásahy Horskej služby.

Čo všetko si môžete pripoistiť?

Cestovné poistenie však prináša oveľa viac výhod. Odborníci odporúčajú siahnuť najmä po úrazovom pripoistení, ktoré zabezpečí peňažné odškodnenie v prípade trvalých následkov ako dôsledok úrazu a tiež aj odškodnenie pozostalých v prípade úmrtia po úraze.

Ak obľubujete rôzne rizikové športy, pri výbere cestovného poistenia zvýšte pozornosť. Takéto aktivity si totiž budete musieť v rámci poistky špeciálne pripoistiť. Veľmi obľúbeným typom pripoistenia je aj poistenie zodpovednosti za vami spôsobenú škodu. Poisťovňa vám preplatí všetky škody spôsobené na zdraví či majetku tretích osôb. Zároveň vám vyplatí súdne trovy spojené s právnym zastupovaním.

Poistenie ochráni aj batožinu

Batožina, respektíve jej poškodenie či strata je veľmi často dôvodom nepríjemných situácií a mnohých problémov počas dovolenky. Poisťovne preto ponúkajú viaceré možnosti pripoistenia, v rámci ktorých vám budú preplatené náklady súvisiace so stratou alebo krádežou batožiny.

Cestovné poistenie oceníte aj v prípade, že cestujete lietadlom a váš let mal meškanie. Ak máte napríklad malé deti, ktoré zvyknú byť často choré, určite siahnite po poistení storna cesty. V takom prípade vám poisťovňa preplatí storno poplatky za zrušenie rezervácie letu či hotelových izieb.

Dajte si pri výbere záležať

Dojednať si cestovné poistenie môžete rovno v cestovnej kancelárií. Tie takmer vždy ponúkajú svojim klientom poistenie ako súčasť zájazdu. Ak sa rozhodnete pre túto možnosť, určite sa do detailov pýtajte, čo vlastne je vo vašom balíčku zahrnuté.

Cestovné poistenie si môžete vybrať aj sami, veľmi populárne sú dnes najmä online porovnávače, kde najskôr zadáte všetky potrebné informácie a webová stránka vám poskytne aktuálne ponuky poisťovní s cenami. Nespoliehajte sa však len na to, dôkladne si preštudujte zahrnuté poistné riziká, výšku krytia a aj podmienky a výluky. Taktiež si treba uvedomiť, že takéto porovnávače nespolupracujú s úplne každou poisťovňou a môžete tak prísť o zaujímavú ponuku.