ZDIEĽAŤ
Aký rozpočet si pripraviť na dovolenku na jachte

Chválil sa vám kolega, ako ušetril na dovolenke vďaka tomu, že ju strávil na jachte? Neklamal vás. Dovolenka na lodi vyjde finančne oveľa lepšie ako tá, ktorú trávite zatvorení v hoteli. A k tomu všetkému vás čaká bonus v podobe luxusného pocitu slobody. Zaujala vás predstava drinku v ruke a vetra vo vlasoch? Pripravte si už dnes približný rozpočet a prenajmite si loď.

Z čoho sa skladá celková cena dovolenky na jachte

Lode na predaj vás cenou síce neohúria, ale tie, ktoré sú na prenájom áno. Menšia plachetnica stojí približne 1500 až 2000 € na týždeň. Znamená to, že ak budete na lodi piati, každý zaplatí za prenájom od 300 do 400 €. Ak by bola táto cena konečná, tak by sa na lodi plavilo celé Slovensko. Lenže k sume prenájmu si prirátajte cenu za prenájom služieb kapitána, kotvenie v prístavoch, mieste dane, cenu benzínu, stravu, dopravu z a do destinácie, kde loď kotví.

Ako je možné sumu dovolenky znížiť

Minimalizovať sumu dokážete viacerými spôsobmi. Jedlo si viete nakúpiť v potravinách a variť všetko na lodi. Vyberte sa na dovolenku tam, kde sú poplatky za kotvenie v prístavoch najnižšie – Chorvátsko, Grécko. Nekotvite v prístave každý deň. Kúpte si gumový motorový čln, zakotvite u bójky a na pevninu sa dostanete pomocou člna. Dovolenku vyberajte s predstihom. V decembri stojí prenájom aj o 40 % menej ako v marci, kedy zostávajú voľné už len predražené lode. Termín dovolenky si vyberte koncom mája alebo septembra, ušetríte ďalších 30 % za prenájom lode. Snažte sa na plavbu nájsť partiu, ktorej jeden člen vlastní kapitánsky preukaz. Ide o iný typ preukazu ako vodca malého plavidla.

Ktoré plavidlo vás vyjde najlacnejšie

Pri výbere lode nehľaďte len na dizajn. Dôležitý je model lode, od ktorého závisí to, ako sa po mori plaví t.j. znížia sa výdavky za palivo. Plachetnice sú z tohto hľadiska najlacnejšie, pretože sa plavia s pomocou vetra a motora. Na druhom mieste sú katamarány. Najdrahšie vás vyjdú čisto motorové člny a lode, ktoré majú vysokú spotrebu benzínu.

Výdavky, na ktoré sa často zabúda

Ostatné výdavky za plavbu závisia od vás. Keďže ste si nekúpili jachty na predaj, zostalo vám dosť peňazí na zábavu. V prípade, že sa vyberiete každý večer do mesta a vychutnáte si v reštauráciách miestne špeciality, suma za dovolenku môže poskočiť o tretinu. Podobne dopadnete, ak navštívite každú pamiatku, zájdete do značkového obchodu alebo si užijete plnými dúškami nočný život.