ZDIEĽAŤ

Prinášame vám tipy a rady na cestovanie od ľudí, ktorí toho už skutočne veľa vo svete videli, skúsili, ochutnali, počuli a zažili.

 1. Naučte sa obyčajne frázy miestneho jazyka. Úplne bude stačiť jednoduché „prosím“, „ďakujem“, „prepáčte“, „nemám záujem“ a podobne. Prípadne základné číslovky, ktoré vám pomôžu pri zjednávaní cien. Tiež sa môžete naučiť ako sa povie „pivo“, to je na nezaplatenie.
 2. Pred cestou si urobte fotokópie dôležitých dokumentov ako je pas, víza, letenky, zmluva o poistení a podobne a uložte si ich napríklad do mailu. Nikdy neviete, kedy originály stratíte a verte, že kópie sa v tomto prípade určite zídu.
 3. Colníci nemajú radi sarkazmus.
 4. Nikdy nenoste pri sebe veľkú hotovosť, ak ju skutočne práve nepotrebujete. Bankomaty sú už po celej planéte. Ale zasa na druhej strane, malú hotovosť majte u seba vždy.
 5. Pri cestovaní určite zažijete trapasy, ktoré sa vám podarí urobiť. Berte to s humorom, zasmejte sa na sebe a nezožierajte sa. Cestovanie je o radosti a neberte sa príliš vážne.
 6. Zoznamujte sa s domácimi. So základnou angličtinou sa dohovoríte takmer všade a ak nie, postačia vám aj ruky-nohy. Nebojte sa cudzích ľudí. Uvidíte, že väčšina domácich sa bude s vami chcieť porozprávať, možno vás pozvú k sebe domov a vy tak uvidíte ako sa v danej krajine žije, nazbierate mnoho historiek a skúseností.
 7. NEZABUDNITE SI PRIBALIŤ ZÁTKY DO UŠÍ!
 8. Nebaľte zbytočnosti. Hovorí sa, že polovicu zbalených veci nebudete potrebovať. Naozaj nepotrebujete jedno tričko na deň počas mesačnej dovolenky. Nepotrebujete ani 7 párov topánok. Zbaľte sa dostatočne dopredu a každú jednu položku si poriadne rozmyslite. Veľa veci sa dá v mnohých krajinách kúpiť oveľa lacnejšie ako u nás a uvedomte si tiež, že počas cestovania budete robiť nákupy, tak si nechajte v batožine voľné miesto, aby ste sa vôbec odniesli domov.
 9. Urobte si zoznam vecí, ktoré si zabalíte. Oblečenie zrolujte, zmestí sa vám ho tak do batožiny viac a menej sa pokrčí.
 10. Všímajte si každodenný život. Ak naozaj chcete získať cit pre pulz miesta, strávte niekoľko hodín sedením v parku alebo na frekventovanom rohu ulice a sledujte každodenný život pred vami. Spomalia sa vám myšlienky, ukľudníte sa a začnete venovať veľkú pozornosť detailom okolo vás. Vône, farby, ľudské interakcie, zvuky… Je to istý druh meditácie a uvidíte veci, ktoré ste si nikdy predtým nevšimli.
 11. Usmievajte sa a vždy pozdravte. Nie, to nie je výňatok z učebnice etiky pre základné školy. Jednoducho to robte. Oplatí sa to.
 12. Nič extra neplánujte. Ako sa hovorí: „Ak chceš rozosmiať bohov, zver sa im so svojimi plánmi.“ Buďte flexibilní, nikdy neviete aké prekvapenia sú pre vás pripravené.
 13. Nikdy nenechávajte cennosti vo vašom vozidle. Je jedno, či sú bezpečné ukryté v kufri. Je jedno, či ste zaparkovali v najbezpečnejšie časti mesta. Nerobte to. Nestojí to za to riziko.
 14. Pýtajte sa zamestnancov múzeí a galérií na tipy.
 15. Z hotela, kde ste ubytovaní, si vždy zoberte vizitku. Zíde sa vám, keď sa budete vracať naspäť.
 16. Spomaľte. Nesnazte sa navštíviť 4 krajiny za 4 týždne, pretože ani jednu z nich neprecítite.
 17. Dokumentujte. Nielen fotkami a videom, ale píšte si aj denník alebo poznámky, čo ste videli, navštívili, koho ste stretli, alebo čo vás zaujalo. Verte nám, rok po dovolenke vaše spomienky trocha vyblednú…
 18. Zálohujte, zálohujte, zálohujte. Fokty, videá, poznámky.
 19. Neberte so sebou celú cestovateľskú bibliu. Je určite ťažká a zaberie dosť miesta. Buď si kúpte elektronické vydanie, alebo si prefoťte len stránky, ktoré budete naozaj potrebovať.
 20. Nehanbite sa za svoju fotku v pase, vyzeráte na nej presne tak ako po 8 hodinovom lete.