ZDIEĽAŤ
Skrutky ako dôležitý komponent bežného života
Skrutky ako dôležitý komponent bežného života

Skrutky patria medzi malé, no nesmierne užitočné komponenty nášho každodenného života. Používajú sa na široké spektrum účelov, pričom majú obrovskú praktickú hodnotu. Základným účelom je, tak ako už aj samotný názov napovedá, spojovací – teda využíva sa predovšetkým ako spojovací prvok. Používajú sa napríklad na upevnenie materiálov, pri rôznych montážach a podobne

Skrutky – pomocník pre každého

Skrutky patria medzi produkty, ktoré sú rovnako vhodné aj pre laikov, no využívajú sa aj v priemyselných odvetviach. Majú veľmi širokospektrálne využitie o čom svedčí aj široké spektrum rôznych druhov v závislosti od materiálu, či účelu. V domácnosti môžete skrutky jednoducho používať pri rôznych montážach, či opravách. Používajú sa jednoducho, dôležité je len si vybrať správny model pre váš konkrétny účel.

Využitie skrutiek sa spája predovšetkým s ich spojovacími vlastnosťami. Napríklad bezpečnostné skrutky sa využívajú na kolesá, aby sa predišlo ich krádeži. Vo všeobecnosti už samotný názov indikuje, že sa používajú na účely ochrany pred krádežou, či iným poškodením. Štandardné skrutky využívame pri bežných domácich prácach pri montáži nábytku, či opravách. Ako si vybrať ideálny kúsok pre vaše potreby?

Ako si vybrať skrutku?

Výber skrutky je pre jej účelnosť najdôležitejším krokom. Na začiatku je dôležité vyberať podľa pevnostných tried skrutiek. Označenie pevnosti je prostredníctvom dvoch číslic – napríklad 3.6 alebo 10.9. Prvé číslo značí po vynásobení číslom 100 pevnosť ťahu. Pevnostnú triedu je vždy potrebné vyberať podľa triedy zaťaženia – nižšie čísla pre triedy s nižším zaťažením a vyššie čísla pre triedy s vyšším zaťažením.

Rovnako je potrebné vyberať aj správne hlavy skrutiek a drážky. Hlava nám napríklad hovorí o tom, či bude z materiálu vystupovať alebo v ňom bude ukrytá – aj kvôli tejto charakteristike rozlišujeme zapustené a nezapustené hlavy. Drážky vyberáme na základe prenosu síl. Vo všeobecnosti rozlišujeme predovšetkým bezpečnostné drážky a štandardné drážky. Bezpečnostné sa dajú odmontovať len s použitím špeciálneho náradia a využitie majú napríklad v automobilovom priemysle.

Ďalším podstatným kritériom je závit – môže byť metrický, samorezný do plechu, rúrkový, Edisonov, Whitworthov, či oblý závit. Jednotlivé závity sú ideálne na použitie do konkrétnych materiálov. Napríklad metrické a samorezné sa najčastejšie využívajú do dreva. Rúrkové majú využitie vo vodoinštalačných prácach a Edisonov v žiarovkách. Pokiaľ chcete nakupovať široké spektrum skrutiek, či iných elektrických komponentov, môžete navštíviť stránky tme.eu. Čaká tu na vás výber viac ako 500 000 dostupných produktov vo vysokej kvalite za primerané ceny.