ZDIEĽAŤ

V súčasnosti sa čoraz viac vyrábajú a predávajú elektrické autá. Tieto autá dnes dokážu jazdiť naozaj rýchlo. Niektoré automobilky dokonca vyrobili takú batériu, že auto môže mať dojazd aj niekoľko stoviek kilometrov. To znamená, že z elektromobilov sa stáva naozaj cestovateľské auto. Ako sa o takéto auto starať?

Elektromobily sú naozaj moderné stroje, plné rôznych vychytávok, ktoré robia z auta doslova auto budúcnosti. V takýchto autách je už väčšinou všetko digitálne a ovládané elektronicky, čo má nevýhodu v to, že máte veľa vecí, ktoré sa môžu niekedy pokaziť. Ak sa obávate, že by sa vám mohol elektromobil pokaziť, je dobré občas ho poriadne skontrolovať a v prípade nejakého poškodenia, ho opraviť. Ako na to?

Ako sa starať o elektromobil?

Elektromobil je spoľahlivé auto, ktoré sa často nekazí, no aj napriek tomu je dobré občas jeho stav prekontrolovať. Ak sa teda niečoho obávate, alebo chcete ísť s elektromobilom na dlhú trasu, je dobré poriadne všetko skontrolovať. Najlepšie je začať v mieste s najväčšou pravdepodobnosťou na poruchu, a to elektromotorom. Ten sa nachádza väčšinou v zadnej časti vozidla, no môže byť aj vpredu. Na elektromotore sa vám najčastejšie vedia poškodiť káble, ktoré sú pospájané na svorkovnici. Svorkovnica tieto káble drží pohromade a pekne usporiadané. Niekedy je problém aj v svorkovnici a vtedy z nej treba odpojiť všetky káble, vymeniť za novú a znovu káble spojiť. Práve to sa môže dosť často stať a preto si treba na to dávať pozor.

Ďalej sa uistite, či je vaše auto nabité. Znie to síce hlúpo, ale niektorým sa podarilo vyraziť takmer s prázdnou baterkou a potom sa ďaleko nedostali. Je dobré si naplánovať aj zastávky na nabitie pred cestou, aby ste mali istotu, že si vaše auto budete vedieť po ceste nabiť. Ďalej je dobré skontrolovať pneumatiky, keďže sa blíži zima a je dobré mať obuté zimné gumy. Pri výmene skontrolujte aj tlak, aby ste nemali kolesá málo nafúkané. Dobré je prekontrolovať aj softvér v automobile, teda v interiéri na displeji. Ak nevidíte žiadne varovania, či chyby, všetko by malo byť v poriadku. Akonáhle objavíte nejaký problém, ktorý by dokázal vážne ovplyvniť váš výlet, skúste nájsť návod na opravu v príručke, alebo nechajte si ho opraviť v servise.

Elektromobily sú však kvalitne a jednoducho zložené a nekazia sa veľmi často. Keďže elektromobily neobsahujú ani žiadne súčiastky ako v obyčajných motoroch, nie je toho veľa, čo by sa vám mohlo pokaziť. Elektromobil tiež poskytuje množstvo vymožeností, ako adaptívny tempomat, autopilot a podobne. Napriek tomu je však potrebné počas cesty dávať pozor, keďže tieto autopiloty nie sú ešte stále úplne dokonalé a niektoré situácie nedokážu predvídať a potom primerane reagovať.

Neváhajte a začnite cestovať s elektromobilom bez poruchy!