ZDIEĽAŤ
3 tipy, ako stráviť dovolenku pri mori nielen na pláži
3 tipy, ako stráviť dovolenku pri mori nielen na pláži

Viete, prečo vznikajú na dovolenke medzi partnermi nezhody? Pretože sa jeden z nich nudí. Každý sme iný a každý má o dovolenke pri mori odlišné predstavy. Niekto chce celý deň preležať s knihou v ruke na pláži. Niekto má doslovne vrtuľu v zadku a musí neustále niečo robiť. Nájdite kompromis. Zatiaľ, čo sa váš partner opaľuje, vy vyskúšajte všetky atrakcie na mori i v mori.

Vodné športy pri mori

Pri mori máte nepreberný výber vodných športov. Klasikou sú vodné lyže, ktoré vám zaručia adrenalín i vypracované paže a nohy. Ak túžite po nevšednom zážitku, milujete lode a nemáte peniaze na jachty na predaj, tak vyskúšajte kombináciu surfovania a plavenia. Tento šport je novinkou a nazýva sa jetsurf. Prakticky ide o akési surfovanie pomocou dosky, ktorá má v tele zabudovaný malý motor. Znamená to, že nepotrebujete vietor a ani vlny. O všetko sa postará elektromotor. Pre ozajstných odvážlivcov je určený kiteboarding. Kiteboard potrebuje pre brázdenie morskej hladiny vietor a človeka, ktorý ho dokáže ovládať vlastným telom. Chvíľami vzlietnete a chvíľami sa budete plaviť po hladine. Na pokojnejšej morskej hladine sa dá zabaviť na paddleboarde alebo si zajazdiť na kajaku.

Život pod morskou hladinou

Fascinujúci podmorský život vás zabaví na niekoľko hodín. Buď šnorchlujte pri pobreží alebo si zaplaťte hodiny potápania. Zaručene neoľutujete. Ku kurzu potápania potrebujete len chuť. Nemusíte si kupovať špeciálny výstroj, ten vám požičajú priamo počas kurzu. Odporúčame vám si zakúpiť kompletný kurz potápania, v ktorom sa naučíte všetko o potápačskom výstroji, základy fyziky a správania sa pod vodnou hladinou, ako sa chovať počas krízových situácií a samozrejme, že strávite niekoľko hodín samotným potápaním.

Život uprostred mora

Vidieť more len z pobrežia vás nudí? Kúpte si plavbu na jachte. Menšie jachty sa dajú prenajať na niekoľko dní, počas ktorých môžete spoznávať nedostupné pláže a zátoky. Ak si chcete plavbu naozaj užiť, pripravte sa na ňu ešte pred dovolenkou. Absolvujte kapitánsky kurz a jachtu či motorový čln smiete kormidlovať sami. Pozor na to, že na plavbu po mori nestačí kurz vodca malého plavidla, ale už spomínaný kapitánsky. Po jeho absolvovaní získate preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla. Jediné riziko plavby spočíva v tom, že sa vám dostane pod kožu a po príchode domov si začnete prezerať lode na predaj. Pocit slobody pri kormidlovaní lode sa nevyrovná žiadnemu inému pocitu.