ZDIEĽAŤ

Doba marketingová a internetová znamená predháňanie predajcov a prebytok ponuky na malom slovenskom trhu. Ošiaľ sociálnych médií a predvádzania sa na nich zas znamená zvýšený dopyt po efektných, fotogenických rezortoch kde sa budú dobre vynímať drinky, nové slnečné okuliare a exkluzívny názov miesta, kde sa práve nachádzame. Veľa poskytovateľov cestovných služieb sa tomuto trendu prispôsobuje a stupňovanie štandardných pomenovaní – termínov v ponuke pre cestovateľov sa rozširuje a graduje. Otázne ostáva či nové výrazy nedevalvujú, preto ostáva vždy na cestovateľovi ako dokáže porovnať a posúdiť či je skutočný rozdiel v atraktívnejšom pomenovaní je naozaj hodný vyššej ceny.

V minulosti prevládalo stravovanie formou polpenzie, čo je v podstate výber z raňajkového menu, alebo bufetového stola a večere, ktorá môže byť formou bufetových stolov, alebo z výberu pripravovaných menu. Dnes však prevláda vo väčšine dovolenkových letovísk All inclusive, čo znamená  „všetko zahrnuté v cene“.  V závislosti od úrovne hotela je možné očakávať v podstate neobmedzenú konzumáciu jedla a nápojov v areáli hotela, alebo v areáli určenom hotelom. To napríklad v prípade, ak je služba all inclusive ponúkaná aj v priľahlom bare, ktorý je dostupný aj verejnosti, alebo na pláži. Pre odlíšenie svojich klientov a verejnosti hotely často používajú farebné náramky vydávané hotelom. All inclusive môže byť časovo obmedzené a zväčša sú k dispozícií nápoje a jedlá až krátky čas po raňajkách. Bežným medzinárodným štandardom je dostupnosť tejto formy stravovania od 10:00 do 24:00. Vyššia úroveň hotela môže ponúkať stravovanie aj počas 24 hodín, čiže celý deň. V nočných hodinách to však môžu byť len miesta ako diskotéka, lobby bar a hlavná reštaurácia.

Tu nastáva tenká hranica medzi štandardom  all inclusive a ultra all inclusive. Status Ultra all inclusive si určuje buď hotel sám ( čo má vyššiu dôveryhodnosť že je to naozaj ultra = viac), alebo si povýši all inclusive hotel na ultra all inclusive cestovná kancelária na základe svojho subjektívneho zhodnotenia. Rozdiel medzi ultra a nonultra môže byť v kvalite ponúkaných alkoholických nápojov ( k dispozícii bývajú aj svetové značky alkoholu, nielen miestny, resp. domáci alkohol). Ďalej to môžu byť okrem širšieho rozsahu stravovania aj služby :  slnečníky a ležadlá pri bazéne, plážový servis zdarma, hotelové animácie, diskotéka, športové aktivity a vstup do vodného parku. Ultra all inclusive hotely majú svoje pláže priamo pri hoteli, piesočnú pláž s pozvoľným vstupom do mora, ležadlá a slnečníky zdarma. Ďalej tenis, golf, saunu, masáže využívate podľa svojej potreby bez obmedzenia a nič neplatíte.

Osobitným bonusom pri ultra all inclusive hoteloch je u niektorých hotelových rezortoch možnosť „Dine around“ – čo znamená, že si môžete vybrať a striedať rôzne, zväčša tematické reštaurácie počas Vášho pobytu. Stretnúť sa môžete aj s termínmi Soft all inclusive alebo Light all inclusive ( ľahký all inclusive), ktoré v podstate znamenajú obmedzenejšiu ponuku v rámci all inclusive služieb, zväčša sa nepodávajú alkoholické nápoje, niektoré hotely majú v rámci týchto foriem stravovania v cene aspoň domáce víno alebo pivo miestnej značky. Takže ako prvé určite riešte kam na dovolenku a či ísť napríklad last minute letecky z Košíc a až následne, či pôjdete All inclusive alebo Ultra All inclusive

Záverom teda zhrnutie – dôkladne čítajte popisy v katalógu cestovnej  kancelárie, tie serióznejšie poskytujú nielen názov, ale aj obsah konkrétneho spôsobu stravovania jednotlivých hotelov. Uvedomme si, že  letná dovolenka je zvyčajne raz do roka a oplatí sa na ňu dôkladne pripraviť a neočakávať „ za málo peňazí veľa muziky „, teda za podozrivo nízku cenu vysoký štandard all inclusive alebo dokonca ultra all inclusive.

Šťastný výber dovolenky 2019 !