ZDIEĽAŤ

Dovolenka pri mori, oddych, ničnerobenie. Práve s týmto je spájané obdobie leta, keď mnohí ľudia opúšťajú svoje domovy a navštevujú zahraničné krajiny. Práca či každodenné povinnosti sú tým, čoho sa ľudia počas tohto obdobia radi vzdajú. Čoho sa však vzdať nedokážu ani na dovolenke, je mobilný telefón. Prostredníctvom neho chcú aj v zahraničí ostať „online“ a zaznamenať si všetky momenty zo zaslúženého oddychu. 

V minulosti ste pri používaní mobilu v zahraničí boli určite opatrnejší, keďže ste sa obávali roamingu. Vďaka nemu sa vám totiž za jeho používanie mohli navýšiť poplatky.

Poplatky za mobilné služby v zahraničí znáša operátor

Takéto poplatky na strane používateľa už dávno nie sú aktuálne a roaming už nie je aktuálny tiež. K jeho zrušeniu, respektíve zrušeniu poplatkov za roaming, došlo v roku 2017. Odvtedy všetky poplatky za využívanie telefónu v zahraničí znáša váš operátor. Ten za využívanie telefónu v zahraničnej krajine zaplatí poplatky operátorovi v danej krajine, v ktorej sa nachádzate. Naopak, ak niekto navštívi Slovensko, zaplatené dostane operátor u nás. Tým by sa mali vyrovnať poplatky jednotlivých operátorov.

Poznajte podmienky, za ktorých fungujete bez poplatkov

Zrušením roamingu mnohým spadol kameň zo srdca, keďže sa zbavili poplatkov. Niektorým sa faktúra za mobil navýšila aj niekoľkonásobne, keďže boli pri využívaní mobilu v zahraničí neopatrní. Na druhej strane, ani dnes, keď sú poplatky za roaming zrušené, by ste mali ostať v strehu. Je dôležité dávať si pozor na podmienky, za ktorých môžete zahraničí s telefónom fungovať ako doma.

Roaming za domáce ceny

Roamingu za domáce ceny sa tešíme už nejaký čas. Je však určený najmä pre tých, ktorí trávia v zahraničí menej času ako doma. Takýto roaming nie je určený používateľov, ktorí v zahraničí žijú dlhodobo, resp. tam trávia viac času ako doma.

Je však dobré, ak sa pred vycestovaním do zahraničia informujete u svojho operátora, aké poplatky sa vám vyhnú, poprípade aké na vás čakajú. Existujú totiž výnimky, limity, po prekročení ktorých vám nejaké poplatky môžu byť účtované. Je vhodné dávať si na to pozor, aby ste neostali po príchode domov zo zahraničia prekvapení.

Prípadný poplatok závisí od konkrétneho balíčka

U niektorých operátorov platíte za domáce ceny aj v zahraničí, čo znamená v krajinách EÚ, Lichtenštajnsku, Nórsku a na Islande. Výnimky nastávajú u operátorov v závislosti od jednotlivých dátových či paušálových balíčkov. V praxi to môže znamenať, že u operátora v rámci jedného balíka nebudete v zahraničí platiť nič, no ak fungujete cez iný balíček tohto operátora, už vám môže byť účtovaný nejaký poplatok.

Predplatená karta vám zaručí nulové poplatky

Rôzne to môže byť aj pri predplatených kartách alebo ak platíte jednotkovú cenu za služby operátora. Ak platíte za služby operátora vopred, v zahraničí využívate roaming bez poplatkov. Pri jednotkových cenách za dáta, ktoré sú menšie ako 4,50 eura za 1 GB, vám môže byť obmedzený objem dát.

Keď dáta prestanú fungovať

Každý z operátorov sa k zrušeniu poplatkov za roaming postavil inak. V rámci niektorých paušálov vám môžu byť účtované v zahraničí poplatky. Po prečerpaní objemu dát by ste mali mimo domova surfovať na internete ďalej, avšak s obmedzenou rýchlosťou. Niektorí operátori vás však po prečerpaní určitého objemu dát „vypnú“, mobilné dáta nefungujú alebo ich ďalej využívate za malý poplatok.

Počet dát, SMS či MMS, ktorý vás zastaví

Najmladší operátor na Slovensku 4-ka ponúka roaming za domáce ceny v rámci paušálu Moja 4-ka. Pri ostatných si musíte dávať pozor. V ponuke 4-ky je však aj služba Moja EÚ, v rámci ktorej si môžete nastaviť počet dát, MMS alebo SMS. Ak tento počet prekročíte, operátor vás bude informovať prostredníctvom SMS správy.

Mobilní operátori vám takisto poskytnú zoznam krajín podľa zón a ich roamingových partnerov. Za dátový paušál, ktorý využívate doma, si môže operátor účtovať trochu viac, ak ste v zahraničí.

EÚ alebo mimo EÚ

Ak žijete v jednej krajine, ale pracujete v druhej v rámci EÚ, operátora si môžete vybrať vy sami. Roaming bez poplatkov využívate vtedy, ak sa aspoň raz za deň prihlásite do siete vášho operátora.

Podobne ako tomu bolo v minulosti, aj teraz má vplyv na vaše prípadné poplatky spojené s roamingom fakt, či sa nachádzate v krajine v rámci EÚ alebo mimo nej. V rámci EÚ na vás nemusia čakať žiadne poplatky, no mimo EÚ sa poplatky môžu vyšplhať do vysokých cien, je preto dôležité, aby ste sa informovali u vášho operátora.

Zaujímavosťou a nápomocným tipom pre vás môže byť, že niektoré operátori ponúkajú roamingovú kalkulačku. Vy si tak jednoducho pred odchodom do zahraničia po zakliknutí krajiny, kde cestujete, a vášho programu, ktorý využívate, viete vypočítať sumu, ktorú prípadne v rámci roamingu budete platiť.