ZDIEĽAŤ

8V skutočnosti len málokto z nás pozná pravú krásu skanzenov. V súčasnosti dokonca niektorí ani poriadne nevedia, čo to vlastne je. Skanzen je vo všeobecnosti múzeum ľudovej architektúry. To znamená, že máme možnosť nazrieť, ako si ľudia v minulosti nažívali, kde bývali, čím sa živili, alebo aké náradie počas bežného dňa používali. Návšteva týchto miest je silným zážitkom pre každú vekovú kategóriu. Dnes vám predstavíme niektoré z nich, no v skutočnosti ich je na Slovensku ešte viac!

Skanzen Banská Štiavnica

Patrí banskému múzeu a je prístupné počas celého roka, s krátkou prestávkou počas zimy. Pokiaľ by ste mali záujem o rozšírenú prehliadku, budete mať možnosť vidieť i uhoľné baníctvo.

Skanzen Bardejov

Skladá sa až z 24 expozičných objektov, v ktorých môžete nazrieť do ľudovej kultúry a staviteľstva rusínskeho i slovenského obyvateľstva žijúceho v okolí Šariša.

Skanzen Bojnice

Bojnice neukrývajú len krásny zámok a ZOO, ale aj prehliadku skanzenu, ktorá trvá tri hodiny. Previesť sa môžete aj krásnym banským vláčikom smerujúcim až do podzemia.

Skanzen Čičmany

V roku 1977 bola časť obce, kde sa skanzen nachádza, vyhlásená ako pamiatková rezervácia ľudovej architektúry. Dodnes v obci môžete nájsť zachované ľudové tradície, ktoré si obyvateľstvo so cťou ponechalo. Výlet je veľmi upokojujúci a plný kultúry či dobrého tradičného jedla.

Skanzen Humenné

Na východe Slovenska, v okolí horného Zemplína, sa nachádza skanzen obsahujúci 15 objektov plných ľudovej architektúry a osobitosti.

Skanzen Vlkolínec

Toto miesto sa môže pýšiť najmä tým, že je zapísané do zoznamu pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Všimnúť by ste si mali najmä krásny roľnícky dom či prepracované drevené domy, ktoré pochádzajú najmä z 19. storočia.

Zdroj: slovake.eu, dromedar.topky.sk

Foto: mojeslovensko.sk