ZDIEĽAŤ
Jazda v zime autom na hory

Kvalitné zimné pneumatiky nie sú jediné vybavenie, ktoré potrebujete na cestu autom na hory. Jazda v horských oblastiach v mnohých ohľadoch preverí váš automobil, jeho technickú spôsobilosť aj vaše vodičské schopnosti. Nenechajte teda nič na náhodu a dôkladne sa na hory pripravte!

Zopakujte si, ako by mala vyzerať bezpečná jazda v zime.

Zimné pneumatiky na horách

Povinnosť mať zimné pneumatiky je daná zákonom a pri ceste na hory je dôležité viac ako inokedy skontrolovať hĺbku dezénu na všetkých kolesách. V zimnej sezóne musí byť minimálne 3 mm, pri jazde autom na hory sa však odporúča aspoň 6 mm.

Máte ojazdenú vzorku a chystáte sa na hory? Kúpte si nové zimné pneumatiky v AZ pneu!

Rovnako dôležitý je aj optimálny tlak v pneumatikách, ktorého hodnotu nájdete na vnútornej strane viečka nádrže, v manuáli k vozidlu, alebo vo veľkom technickom preukaze. V zime sa všeobecne odporúča nahustiť pneumatiky o dve desatiny baru viac kvôli vplyvu nízkych teplôt.

Parkovanie pri horských chatách

V lyžiarskych strediskách vždy nájdete vyznačené parkoviská a pre vlastné dobro by ste ich mali využívať. Parkovanie vozidla pri krajnici si priam koleduje o poškodenie snežným pluhom; na mieste pozdĺž budov, pod stromom alebo tiež pod mostíkom hrozí autu zasypanie uvoľneným snehom alebo poškodenie karosérie cencúľmi.

Počas slnečného dňa sa vyhnite aj mlákam, ktoré sa v noci zásluhou mrazu premenia na väzenie pre vaše pneumatiky.

Vybaveným autom na hory

Povinná výbava je podľa zákona nutnosťou a samozrejmosťou. Potom tu máme ale aj tú odporúčanú, a ak sa chystáte v zime autom na hory, mali by ste si určite zadovážiť:

  1. Rozmrazovač skiel a zámkov: Prečítajte si viac o tom, ako si poradiť so zamrznutými dverami a zámkom na aute.
  2. Nemrznúca zmes do ostrekovačov: Na horách vám príde vhod zmes určená pre teploty až -20 °C, samozrejme v závislosti od toho, do akej nadmorskej výšky sa chystáte. Sledovanie počasia alebo radaru v mieste vášho pobytu vám dilemu uľahčí.
  3. Snehové reťaze: Síce nepatria k povinnej zimnej výbave, ale na niektorých cestách v horských oblastiach narazíte na dopravnú značku, ktorá vjazd bez snehových reťazí nedovoľuje. Doslovný význam značky je tento: „Prikazuje vodičovi motorového vozidla s tromi a viacerými kolesami pokračovať v jazde až po nasadení snehových (protišmykových) reťazí na najmenej dve hnacie kolesá; to neplatí pre vozidlá vybavené pneumatikami s protišmykovými hrotmi.“
  4. Online navigácia: Prehľad o dopravných nehodách a neprejazdných úsekoch sa vám v zime môže hodiť, aby ste v prípade zlého počasia na dlhší čas neuviazli. Navyše existujú aplikácie, vďaka ktorým môžete cestu na hory koordinovať s priateľmi a budete tak vzájomne mať o sebe dokonalý prehľad.
  5. Ťažné lano: Aj ten najlepší vodič s perfektne vybaveným autom na hory sa môže dostať do situácie, keď bude potrebovať ťažné lano, alebo vďaka nemu môže pomôcť inému vodičovi.
  6. Lopatka, metlička a škrabka na sklo: Lopatka vám môže uľahčiť rozjazd na zasneženej príjazdovej ceste alebo pomôcť v prípade zapadnutia do záveja. Metličku a škrabku zase oceníte pred jazdou, keď budete potrebovať očistiť vozidlo od napadaného snehu a námrazy.
  7. Pri jazde v horských oblastiach, kde sa dajú očakávať teploty hlboko pod nulou, je dôležité mať v poriadku aj autobatériu, motor, brzdy, svetlomety, stierače a kúrenie. Jazda autom na hory je skrátka takým malým testom technickej spôsobilosti vozidla. Návšteva spoľahlivého autoservisu pred cestou je zárukou bezpečnosti vás a vašich blízkych.

Vybavili ste svoj automobil vzorne na hory? Výborne! Ale stále máte vyhrané iba spolovice, ak ste zároveň nemysleli aj na to vôbec najdôležitejšie, a to na kvalitné zimné obutie, ktoré kúpite u renomovaného predajcu.

Vyberte si vhodné zimné pneumatiky!

 

Zdroj fotografií: Depositphotos.com