ZDIEĽAŤ

Kúpili ste si strešný box? Aby vám vydržal čo najdlhšie, mali by ste ho správne inštalovať na auto a dbať na údržbu. V tomto článku sa presne dozviete, ako na to v 4 jednoduchých krokoch.

  1. Montáž strešného boxu

Pri montáži samotného strešného boxu si treba uvedomiť, že sa montuje len na tyče strešného nosiča. Ide o pár kovových alebo hliníkových tyčí pripevnených na strechu vášho vozidla pomocou kovadlín, závitov alebo za rámom dverí. Odporúčaný rozostup strešných nosičov je 70 centimetrov. Samozrejme každý nosič má svoje dané rozmery upnutia.

  1. Otváranie a zatváranie strešného boxu

Aby ste strešný box nepoškodili, odporúčame vám riadiť sa nasledovnými pravidlami:

  • Náklad rozložte v strešnom boxe rovnomerne nielen čo sa týka miesta, ale aj váhy, aby jedna časť nebola zaťažená neúmerne viac ako druhá.
  • Dbajte na to, aby ste do boxu nedávali veci, ktoré by svojimi rozmermi boli čo i len o trochu väčšie, ako samotný box. Síce by ste to mohli “natlačiť”, ale neodporúčame vám to. Priam naopak, mali by ste sa tomu vyhnúť. Strešný box by ste mali byť schopný zatvoriť ľahko jemným pohybom.
  1. Váha nákladu

Výrobca automobilov vždy predpisuje maximálnu hmotnosť nákladu na vašej streche. Tú by ste mali nájsť v návode na obsluhu svojho vozidla. Lenže aj strešný box niečo váži, a hoci bežne zvládnu náklad 50-70 kilogramov, to ešte neznamená, že toľko v ňom aj môžete odniesť. Preto dbajte na to, aby box spolu s nákladom neprekročil maximálne zaťaženie strechy.

  1. Údržba

Ako väčšina vecí, aj strešný box si vyžaduje určitú údržbu po využívaní, aby vám mohol slúžiť čo najdlhšie. Najlepšie sa oň postaráte nasledovne:

  • Ukladajte strešný box mimo slnečné žiarenie
  • umývajte ho pod tečúcou vodou s autošampónom
  • nepoužívajte pri čistení čistiace prostriedky obsahujúce chlorid, čpavok alebo alkohol, pretože by mohli poškodiť syntetický materiál nosiča.

Viac sa o strešných boxoch a nosičoch dozviete na www.autoboxy.sk.