ZDIEĽAŤ
5 tipov pre jazdu na vodnom skútri

Jazda na vodnom skútri je zábava, ktorú túži zažiť nejeden vyznávač vodných športov. Ak medzi týchto ľudí patríte, mali by ste poznať zopár pravidiel a hlavne sa nimi riadiť. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam s políciou alebo nebezpečným haváriám.

Jazdite bezpečne

Do vášho automobilu alebo štvorkolky si sadnete a budete ju riadiť jedine v prípade, že poznáte technický stav vozidla a vlastníte vodičský preukaz. Preto aj vodný skúter riaďte len v prípade, že sú funkčné všetky jeho časti, hlavne brzdný systém a vo vrecku máte preukaz vodcu malého plavidla. Bez preukazu sa nedá jazdiť na Slovensku a ani v zahraničí. Jazdiť by ste nemali bez záchrannej vesty a samozrejme, že nikdy pod vplyvom alkoholu.

Kam vás vlny zavejú

Pred kúpou skútra a pri následnej jazde si vopred premyslite, kde budete jazdiť. Nie všetky vodné skútre sú konštruované tak, aby odolali slanej vode. Ak si chcete skúter zobrať na dovolenku k moru, investujte do skútrov Sea-Doo s uzavretým chladiacim systémom. Chladenie prebieha tak, že motor na ochladenie využíva okolitú vodu, ale nepustí ju dovnútra chladiaceho zariadenia. Vodné skútre Sea-Doo sú síce maximálne odolné, napriek tomu potrebujú po každej jazde dôkladné očistenie a občasné ošetrenie voskom.

Dodržujte pravidlá

Možno by ste si radi zajazdili vo vašom obľúbenom rybníku, ale na to radšej zabudnite. Na Slovensku môžete využívať vodný skúter len na vodných tokoch, ktoré jazdu na skútri povoľujú. Takýchto tokov je dostatočné množstvo, a preto neriskujte pokutu alebo kolíziu s plavcom a iným jazdcom. Na mori to máte jednoduchšie, zóny pre jazdenie so skútrom sú vyznačené a nachádzajú sa takmer pri každej pláži. Zväčša ide o vzdialenosť 300 m od pobrežia.

S kým budete jazdiť

V prípade, že uvažujete nad kúpou vodného skútra, nevyberajte len podľa dizajnu. Sústreďte sa na výkon motora a prevedenie skútra. Pre single jazdcov sú určené skútre, na ktorých sa dá jazdiť postojačky alebo aj v sede. Ak chcete jazdiť so svojou rodinou, dajte prednosť väčším skútrom, ktoré môžu mať až štyri miesta na sedenie. Väčšie skútre sú zároveň stabilnejšie a môžu slúžiť na pripevnenie vodných lyží alebo nafukovacieho člna.

Istota je istota

Pred prvou a vlastne každou jazdou majte uzatvorené poistenie. Poistenie pokrýva výdavky v prípade vášho zranenie alebo poškodenia skútra a zároveň pokryje škody, ktoré by ste mohli pri jazde spôsobiť inému stroju či človeku. Už sme spomínali ochranné prvky – záchrannú vestu. K nej vám odporúčame dokúpiť okuliare, rukavice a pre začiatočníkov prilbu.